Zahraničí

Hrozí zdražení benzínu až na 40 korun za litr. Může za to dronový útok v Emirátech

Hrozí zdražení benzínu až na 40 korun za litr. Může za to dronový útok v Emirátech

Cena ropy se v úterý vyšplhala na maximum za posledních sedm let. Pondělní útok jemenských povstalců na město ve Spojených arabských emirátech (SAE) vyvolal obavy, že by mohly být přerušeny dodávky suroviny. V Česku proto hrozí zdražení benzínu, a to až na 40 korun za litr.

Cena ropy v úterý ráno vystoupala nejvýše od roku 2014. Důvodem je především dronový útok jemenských šíitských povstalců Húsíů na Abú Dhabí (v SAE), který provedli s pomocí raket a bezpilotních letadel. Napětí se zvyšuje v celém blízkovýchodním regionu.

Útok způsobil explozi tří cisteren s palivem v průmyslové oblasti Musaffah v Abú Dhabí, která je poblíž skladovacích zařízení státní ropné společnosti ADNOC. Začalo hořet také na staveništi na mezinárodním letišti v Abú Dhabí.

Související obsah

Spojené arabské emiráty jsou třetím největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC. Za růst ceny ropy může ale podle ekonomů také odeznívání pandemie a nová varianta omikron.

"Nový typ koronaviru zatím nepáchá takové ekonomické škody, jak se mnozí obávali. Obchodníci s ropou proto vyhlížejí další růst poptávky v souvislosti s turistickým ruchem a leteckou dopravou," informoval ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Vzhledem k nárůstu ceny ropy je možné, že pohonné hmoty v Česku začnou opět výrazněji zdražovat. Cena benzínu se může vyšplhat až na 40 korun za litr, a to už v nejbližších týdnech a měsících.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz