Koronavirus

Nakazí se i lidé se třetí dávkou vakcíny. Omikronu se vyhnete s respirátorem

Nakazí se i lidé se třetí dávkou vakcíny. Omikronu se vyhnete s respirátorem
Ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Nákaze neuniknou ani lidé s posilující dávkou vakcíny. Jenom za pondělí vyšel pozitivní test 1 769 Čechům s posilujícím očkováním. Vakcína tedy chrání spíše před těžkým průběhem. Pokud se chcete nákaze omikronem úplně vyhnout, funguje nejlépe izolace a nošení respirátorů.

Pokud jste dostali třetí dávku vakcíny, stále se můžete nakazit omikronem. Počty nakažených v posledních dnech stoupají a týká se to i očkovaných.

V pondělí se koronavirem nově nakazilo 20 270 lidí, 1 769 z nich mělo po posilujícím očkování. Dohromady ale do nemocnice s covidem-19 muselo v pondělí 113 lidí, jen 12 z nich mělo posilující dávku.

Průměrný věk hospitalizovaných s covidem byl navíc v pondělí 65 let, těm s posilující dávkou bylo v průměru 76. Z hospitalizovaných mělo zároveň po druhé dávce být 31 nemocných, jejich průměrný věk byl také 65 let.

S posilující dávkou umírá méně lidí. Od začátku roku přibylo 29 mrtvých s covidem-19, kteří měli třetí dávku. Celkově přitom zatím v roce 2022 zemřelo s covidem 654 lidí. Za stejné období loňského roku to bylo 2 837 lidí.

Třetí dávka by tedy měla fungovat proti hospitalizaci a smrti. Myslí si to i epidemiolog Roman Prymula. "Třetí dávka funguje hlavně proti těžkému průběhu," řekl. "Aspoň dva až dva a půl měsíce tam ta velká ochrana po posilující dávce je," dodal.

Související obsah

Dá se tedy očekávat, že velká část očkovaných posilující dávkou se nakazí omikronem, který imunitu velmi dobře obchází. "Dobrá zpráva je, že průběh by neměl být tak těžký," uvedl ale Prymula. 

"Omikron létá poměrně intenzivně," tvrdí Prymula. Pokud se tedy chceme nákaze vyhnout, fungují podle něj ty samé zbraně, které používáme od začátku pandemie. "Na omikron jsou stále nejlepší bariérová opatření a vyžaduje nošení respirátorů," vysvětlil Prymula. Pokud se tedy budete vyhýbat davům a na veřejnosti si nasadíte respirátor, pravděpodobnost nákazy se výrazně sníží i u omikronu.

Zdá se navíc, že ani čtvrtá dávka proti nákaze větší ochranu neposkytne. Z předběžné studie na izraelské klinice Šeba vyplývá, že hladina protilátek se sice zvýší, ale šíření omikronu nezabrání.

Počty nakažených s posilující dávkou od začátku roku:

Testy v pondělí odhalily 20 270 případů, nejvíce od začátku prosince:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz