Ekonomika

Pivo, bydlení nebo benzín. Ekonomové řekli, co a o kolik v Česku letos zdraží

Podle expertů nás letos čeká velké zdražování, navíc platy neporostou tak rychle jako inflace. My jsme požádali několik známých ekonomů, aby odhadli, jak se budou v tomto roce vyvíjet ceny u některých produktů.

Máslo

Za 250 gramů másla teď zaplatíme průměrně 42 korun.

"Cena másla by se mohla letos zvýšit zhruba na 46 až 47 korun," uvedl ekonom David Marek. Jeho kolega Štěpán Křeček předpokládá nárůst jen na 45 korun. "Živočišná výroba je stále nákladnější a to se pak bude odrážet v mléčných produktech," konstatoval.

"Na konci letošního roku by se průměrná cena másla mohla pohybovat kolem 44 korun," řekl zase ekonom Dominik Stroukal.

Pivo

Půl litru světlého piva nás teď v obchodě vyjde na zhruba 11 korun.

"Ta současná cena by se měla navýšit zhruba na 12,50 korun v průběhu letošního roku," vypočítal Křeček. Podle Marka by se na cenovkách mohlo objevit až 13 korun.

"Během letošního roku stoupne na 12 korun. Pivo v těch obchodech zdražuje zejména z toho důvodu, že zdražují obalové materiály, lahve, kartony," domnívá se ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Pohonné hmoty

Za litr benzínu teď řidiči dají v průměru zhruba 36 korun, za naftu pak o korunu méně.

"Ceny benzínu jsou velmi proměnlivé a záleží to na tom, jaká je situace na trhu s ropou. Takže se může snadno stát, že cena bude kolem 39 až 40 korun, ale také si dokážu představit cenu kolem 35 korun," řekl ekonom Marek.

"Tady panuje velké riziko, že cena benzínu se během letošního roku dostane na 40 korun a cena nafty na 39 korun," doplnil Kovanda.

Podle Stroukala se dá počítat s 39 korunami u benzínu a 38 korunami u nafty. "Bude se aspoň méně jezdit, nebudou tak plné silnice," berou řidiči zdražování s nadhledem.

Jízdenka na vlak

Za cestu vlakem z Prahy do Brna teď dáte asi 250 korun. A podle ekonoma Petra Bartoně se jízdenka letos pravděpodobně zdraží na 270 korun.

"Ke konci roku by mohla být kolem 280 až 290 korun," myslí si Kovanda. "V letošním roce ta cena u některých dopravců zůstane stejná, někde bude zdražovat jen mírně, a sice na zhruba 265 až 270 korun," vypočítal Křeček.

Související obsah

Byty

Za průměrnou garsonku ve Středočeském kraji aktuálně dáte asi 2 miliony 300 tisíc korun.

"Takový byt bude v letošním roce dražší o 200 tisíc korun," uvedl Stroukal. "Klidně se můžeme jenom za letošní rok dočkat toho, že se ceny budou přibližovat k třem milionům," odhaduje Bartoň.

V dlouhodobém horizontu pěti let by podle nejčernějších odhadů mohla cena bytu šplhat i k pěti milionům. Někteří odborníci naopak odhadují, že by se už letos měl raketový nárůst cen zastavit a nemovitosti v příštích letech zdražovat o zhruba pět procent ročně.

Inflace přišla tak nějak nečekaně, řekla předsedkyně národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz