Zahraničí

Syn Žbirky dva měsíce po otcově smrti promluvil. Z jeho slov mrazí

Syn Žbirky dva měsíce po otcově smrti promluvil. Z jeho slov mrazí
Meky Žbirka Zdroj: Profimedia

Každý se vyrovnává jinak se smrtí blízkého člověka. Ví to i syn legendárního zpěváka Mira Žbirky. Známý hudebník nás opustil začátkem listopadu ve věku 69 let. Syn Žbirky David prozradil, jaký je pro něj život bez otce.

Smrt hudební legendy zasáhla celé Česko i Slovensko. Musí se s tím ale vyrovnávat hlavně Mekyho nejbližší, mezi nimž je i jeho syn David. "Každou chvíli beru do ruky telefon, protože mám chuť tátovi něco říct," přiznal David Žbirka v rozhovoru pro magazín Reportér

Otcovou smrtí se mu zásadně změnil život. "Uvědomuju si to třeba v situacích, kdy objevím dobrou muziku, vyjde zajímavá deska nebo mě zaujme hudební dokument. ‘Zavolám tátovi a řeknu mu o tom,‘ napadá mě automaticky. Načež mi dojde, že neznám jeho aktuální číslo," pronesl David Žbirka slova, ze kterých až mrazí.

Související obsah

​Pro 27letého Davida, který žije v Londýně, byl otec nejen velkým vzorem, ale také nejlepším parťákem. "Byl vždycky první. Jako prvnímu jsem mu doporučoval hudební novinky," vzpomíná David s tím, že by mu také jako prvnímu doporučil hudební film a chtěl s ním o všem mluvit.

Vkus Davida, který se také vydal na hudební dráhu, tříbil Meky už v jeho dětství. "Když jsem vyrůstal, tvořil cédéčka s vlastními výběry písní, které považoval za zásadní v každé dekádě od 50. do 90. let. A tyhle výběry nám pouštěl v autě, protože to považoval za základní vzdělání," popisuje David, jak ho Meky ovlivnil.

Na poslední slova, která mu Meky řekl, vzpomíná jasně. "Táta si vždycky psal poznámky, co je třeba udělat – zavolat producentovi, vyvézt popelnici či koupit nové repráky. A mezi těmito hesly jsem si v listopadu přečetl i řádek: ‘David – album (všetko).‘ Připadalo mi až vtipné, jak tím zdůraznil své přání, a považuju to za poslední slova, která mi byla určena," myslí si David, který spolu s Mekym pracoval na jejich společném albu.

Související obsah

​Že je pro něj smrt otce těžká, dokazují i slova, která napsal na instagram jen den po jeho smrti. "Včera jsem ztratil otce. Nikdo mě v životě neinspiroval víc než on. Reálná legenda v každém slova smyslu. Slova nedokážou popsat, jak moc mi bude chybět," napsal tehdy David.

Zpěvák Meky Žbirka zesnul 10. listopadu ve věku 69 let. Tato událost přinesla smutek nejen na jeho rodné Slovensko, ale i do Česka. Truchlili jeho nejbližší i známé osobnosti napříč oběma státy. Za jeho smrtí stojí opakované zápaly plic. 

Meky se narodil 21. října roku 1952 v Bratislavě. Jeho otec, Slovák Šimon Žbirka, pocházel z Trnavé Hory a matka Ruth Galeová z Londýna. Žbirka byl dvakrát ženatý. S první manželkou Helgou Žbirkovou má dceru Denisu. Podruhé se oženil v roce 1988. S druhou manželkou Kateřinou vychovali dceru Lindu a syna Davida a usadili se v Praze.

Podívejte se na reportáž o Žbirkovi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz