Koronavirus

WHO: Pandemie není u konce! Omikron představuje velké nebezpečí

WHO: Pandemie není u konce! Omikron představuje velké nebezpečí
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že pandemie koronaviru není ani zdaleka u konce. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus také upozornil na zavádějící předpoklad odborníků, že je varianta omikron mírnější, a eliminuje tak hrozbu, kterou virus představuje.

Po celém světě úřady stále evidují rekordní denní přírůstky nakažených. Na vině je podle odborníků varianta koronaviru omikron, která je více nakažlivější.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus však upozornil, že konec pandemie je zatím v nedohlednu. Navíc také varoval před tvrzeními, že má omikron mírnější průběh. "Hovořit o tom, že jde o chorobu s mírným průběhem, je zavádějící. Nenechte se mýlit, i omikron způsobuje hospitalizace a úmrtí. A dokonce i ty méně závažné případy pak zahlcují zdravotnická zařízení," řekl Ghebreyesus.

Související obsah

Zároveň upozornil, že vzhledem k rapidnímu nárůstu nakažených omikronem se brzy mohou objevit také nové, a dokonce nebezpečnější varianty.

"Zůstávám obzvláště znepokojený řadou zemí, které mají nízkou míru proočkovanosti. Protože lidé jsou tam mnohonásobně více ohroženi vážnými nemocemi a smrtí," doplnil Ghebreyesus. Špatná epidemická situace navíc vytváří velký tlak na zdravotnická zařízení i jejich pracovníky.

Podle Světové zdravotnické organizace může omikron v posledním týdnů za 18 milionů případů ve světě. "Exponenciální nárůst případů bez ohledu na závažnost jednotlivých variant vede k nevyhnutelnému nárůstu hospitalizací a úmrtí," uzavřel ředitel WHO pro mimořádné situace Mike Ryan s tím, že zatím opravdu není vhodné polevovat v boji s covidem-19.

Koronavirová epidemie v Česku zrychluje. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz