Koronavirus

Úplné rozvolnění? Válek už plánuje, v jakém režimu bude Česko po omikronu

Na absolutní rozvolnění po vzoru Anglie zatím podle české vlády, ale ani odborníků v Česku ještě neuzrál čas. Na rozdíl od nás je totiž na ostrovech omikronová vlna na ústupu, a navíc je tam daleko vyšší proočkovanost. Podle některých odborníků, ale i části opozice, bude rušení veškerých covidových pravidel riskantní i po odeznění vlny omikronu.

Na rušení covidových opatření zatím česká vláda nepomýšlí. Vlna omikronu by u nás měla vrcholit na konci ledna. Pak by se mohlo pomalu rozvolňovat.

"Chystáme tři variantní řešení, která budou vycházet s diskuse nejen s odborníky z Anglie, ale také například z Holandska. Ve chvíli, kdy se ta vlna začne posunovat směrem dolů, to znamená v druhé polovině února připravujeme řešení, která budou reflektovat současnou situaci," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

"Británie je už za vrcholem té nové vlny, kterou způsobila varianta omikron, to znamená, že množství nových případů, které mají každý den, dramaticky klesá. Až bude obdobná situace u nás, tak si můžeme dovolit zavést podobné opatření, ale teď bohužel ne, protože u nás ta omikronová vlna teprve začíná," uvedl imunolog Jan Černý.

"Samožřejmě se nedá kopírovat, každý stát má tu situaci jinou. Jednou k tomu dospěje téměř každý stát. Bude záviset na tom, jaké budou průběhy, jak budou plné nemocnice, potom se dá rozhodnout, kdy převedeme covid do běžné respirační nákazy," domnívá se vakcinolog Roman Chlíbek.

Někteří odborníci, ale i část opozice, by ale byli s rozvolňováním i po odeznění vlny omikronu opatrní. "Je to samožřejmě riskantní cesta, je to sázka na jednu jedinou kartu. Určitě nikdo není dnes schopen zodpovědně vyloučit, že další mutace už nepříjdou," zvedl varovný prst šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Související obsah

"Je tam pořád v zádech ta obava z těch jiných mutací, my bychom spíš měli dělat kroky aby se zvýšila ta proočkovanost. Zatím nám počet prvoočkovaných naprosto stagnuje, dokonce klesá," konstatoval poslanec Jiří Mašek (ANO).

"S tím, abychom upravili veškerá opatření tak, abychom se mohli vrátit k normálnímu životu, s tím SPD souhlasí," uvedl šéf hnutí Tomio Okamura.

V Česku se v poslední dnech covidová pravidla zpřísňují, například od pondělka se povinně musí pravidelně testovat zaměstnanci ve firmách.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz