Domácí

Do Česka vtrhla zima. Hodně se bouralo, nehoda zablokovala i dálnici D11

Do Česka se vrátila pořádná zima. Už dopoledne do Česka dorazily prudké sněhové přeháňky, které celý den komplikovaly dopravu. Na dálnici D5 havarovalo 36 automobilů a nejméně šest lidí se zranilo. Až okolo desáté hodiny večer se podařilo naložit poslední nabouraný vůz. Tou dobou už ale řešili policisté další nehodu, která uzavřela dálnici D11 ve směru na Hradec Králové. U Chlumce nad Cidlinou se srazil nákladní automobil s cisternou.

"V pátek bude postupovat od severozápadu do střední Evropy frontální vlna, která ovlivní počasí v Čechách v noci na sobotu. O víkendu se nad střední Evropou bude udržovat frontální rozhraní mezi studeným vzduchem na východě a teplejším na západě. V příštím týdnu bude toto rozhraní jen velmi zvolna postupovat k východu a bude slábnout," uvádí na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, na jihovýchodě zpočátku polojasno. Na severovýchodě území musíme počítat i se sněžením a srážkami. V noci teploty spadnou na 2 až −2 °C, při zmenšené oblačnosti a slabším větru bude až −5 °C. Přes den teploměry naměří maximálně 3 °C.

Návrat zimy zásadně komplikuje život v České republice. Hromadná nehoda více než 40 aut blokuje dálnici D5, zranilo se přinejmenším šest lidí. Sněhová bouře ochromila dopravu i v Brně.

​"V noci od vyšších poloh, přes den zase od středních poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje," varují meteorologové. V platnosti je také výstraha.

Související obsah

Pátek bude proměnlivě oblačný, zpočátku se objeví i sněhové přeháňky. Noční teploty se budou pohybovat od −3 do −7 °C, při zmenšené oblačnosti klesnou až na −9 °C. Denní teploty se vyšplhají maximálně na 1 °C. Také v tento den očekávají odborníci tvorbu sněhových jazyků.

Sobota bude ve znamení oblačné až zatažené oblohy. Musíme však počítat se sněhem nebo deštěm v nižších polohách. V noci pořádně přituhne a teploty klesnou až na −6 °C, při zmenšené oblačnosti bude až −10 °C. Denní teploty budou mezi 0 a 4 °C.

Také neděle bude oblačná až zatažená, přechodně polojasná. Místy se objeví občasný déšť, v polohách nad 500 metrů i sníh. V noci naměříme −5 °C, při zmenšené oblačnosti −8 °C. Teploměry během dne ukážou až 4 °C.

Související obsah

Začátek nového týdne bude oblačný až zatažený, přechodně bude v pondělí i polojasno. Rovněž musíme počítat s deštěm a sněžením. Noční teploty spadnou na −4 až −8 °C. Přes den mohou být místy až 4 °C.

I další dny budou oblačné až zatažené, přechodně i polojasné. Deštníky však stále neodložíme, protože bude pršet. Nejnižší noční teploty budou mezi 1 a −3 stupni, zpočátku na východě a severovýchodě −3 až −7 °C. Dny však budou o něco teplejší a naměříme i 5 °C.

Podívejte se na předpověď počasí pro čtvrteční den:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz