Domácí

Při nehodě desítek aut se zranilo šest lidí. Dálnici D5 zprůjezdnili po 11 hodinách

Na dálnici D5 u Hořovic ve čtvrtek dopoledne havarovalo 36 vozidel. Záchranáři aktivovali traumaplán, hlášených bylo nakonec šest zraněných. Dálnici se podařilo zprůjezdnit až po 11 hodinách. Situaci na místě večer komplikovalo hlavně husté sněžení.

Při nehodě na dálnici D5 se srazily desítky vozidel. Čtrnáct jich mělo být podle hasičů nákladních. Na místo vyrazili policisté, záchranáři i hasiči.

Záběry, které děsí! Takto se auta řítila do hromadné nehody na D5: 

​"Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu. Na místě zasahovalo 11 jednotek včetně výpomoci od kolegů z Plzeňského kraje. Provedeným průzkumem bylo zjištěno, že došlo ke střetu 22 osobních a 14 nákladních automobilů," uvedl ve čtvrtek odpoledne Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Berouna a Hořovic i dobrovolní hasiči z Komárova a Zdic. 

"Místo zásahu bylo rozděleno na tři úseky. K události jsme povolali evakuační autobus, který zajišťuje nezraněným účastníkům nehody tepelný komfort," dodali odpoledne hasiči.

Jedinečné záběry z dronu. Podívejte se na děsivou nehodu z výšky:

"V tuto chvíli na 33. kilometru dálnice D5 ve směru na Prahu řešíme hromadnou nehodu asi 40 vozidel. Na místo míří všechny záchranné složky," uvedla dopoledne mluvčí policie Vlasta Suchánková. "Naše operační středisko aktivovalo traumaplán!" informovali krátce před polednem záchranáři.

"Velký vliv měly určitě povětrnostní podmínky, příčiny byly ale určitě i další," sdělila Suchánková. "Na místě jsou desítky policistů," dodala odpoledne. Řidiče vyzvala na cestách vzhledem k počasí k opatrnosti.

Související obsah

"Traumaplán byl aktivovaný kvůli vysokému počtu aut," řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová. "Na místě je hlášených šest zraněných. Jedna osoba byla ošetřena a ponechána na místě. Tři osoby s lehkým zraněním byly transportovány pozemní cestou do Nemocnice Hořovice a Fakultní nemocnice Motol. Dvě středně těžce zraněné osoby byly letecky transportovány do nemocnice v Motole," dodala ve čtvrtek po poledni. Jednoho z letecky transportovaných předali zdravotníci do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Na místě musel zasahovat i záchranářský vrtulník. "Je to především proto, že po dálnici je složité projet i pro vozidla záchranné služby," sdělila Homolová. "V tuto chvíli jsme z důvodu přistávání vrtulníku ZZS uzavřeli dálnici D5 v opačném směru na 28. kilometru (ve směru na Plzeň)," uvedli policisté po poledni.

Krátce před 16. hodinou už byla jedním směrem dálnice částečně průjezdná. "Ve směru na Plzeň je dálnice průjezdná jedním jízdním pruhem. Prosíme projíždějící řidiče, aby se věnovali řízení. Na fotografie a videa se mohou podívat na sociálních sítích a v médiích," uvedli odpoledne hasiči. "Kolony se pomalu rozjíždějí," informovali policisté.

"Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150metrovém úseku dálnice. Odkláníme dopravu na exitu 37, objízdná trasa vede po silnici II/605, jedná se o sjezd na Žebrák a směr Zdice," sdělila policie po poledni.

I večer se dálnici nedařilo zprovoznit. "Vyprošťujeme a odklízíme. Soustředíme se momentálně především na vyprošťování a odklízení aut. Pomáhá, že jich většina zůstala na kolech, takže se můžou odtáhnout po vlastní ose," uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

"Máme odtaženo 28 vozidel a snažíme se společně s hasiči a odtahovými službami o to, abychom do devíti hodin večer měli směrem na Prahu průjezdný aspoň jeden pruh, protože na Plzeň už jsou průjezdné oba," prohlásila večer policejní mluvčí Suchánková.

Ani v devět hodin večer ale nebylo hotovo. Odklízecí práce se protáhly. Ještě tři nákladní vozidla tou dobou čekala na odtah. Situaci navíc komplikovalo husté sněžení. "Na místo vyjely dva sypače a musí dát vozovku do stavu, aby byla sjízdná," řekla Suchánková. 

Dobré zprávy tak nakonec přišly až ve 22:20. "Po jedenácti hodinách usilovné a náročné práci všech složek IZS se podařilo dálnici D5 ve směru na Prahu zcela zprůjezdnit," oznámili policisté.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz