Počasí

Polární vír udeřil, zima v Evropě bude extrémní. PŘEDPOVĚĎ pro Česko

Evropa je znovu ve spárech polárního víru. Nepříjemné mrazy sužují starý kontinent od začátku tohoto týdne a v těch příštích se mají teploty nadále propadat. Tentokrát se vliv obávaného atmosférického jevu nejvíc podepíše na počasí ve Velké Británii. Meteoroložka Dagmar Honsová pro TN.cz popsala, jak se teď bude zima vyvíjet v Česku.

Polární vír potrápí v příštích dnech a týdnech řadu evropských zemí. Před teplotami hluboko pod nulou varují zejména meteorologové ve Velké Británii, upozornil portál Express. "Mrazivý vzduch se bude ze severu postupně přesouvat na jih. Hrozí kvůli tomu sněhové bouře," uvedli.

Zima se v plné síle vrací i do Česka. Páteční noční teploty se podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pohybovaly mezi −3 až −7 stupni Celsia, při zmenšené oblačnosti se mohly propadnout až na −9 stupňů. Přes den se vyšplhají maximálně na 1 stupeň.

Související obsah

"Od středních poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky," nabádá ČHMÚ k opatrnosti. Do pátečního večera navíc platí před sněhovými jazyky výstraha pro celé Česko. "Některé vozovky mohou být nesjízdné, při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost," uvedli meteorologové.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

​Teploty v sobotu v noci klesnou až na −6  stupňů a při zmenšené oblačnosti bude až −10 stupňů, přes den stoupnou na 3 stupně. V neděli v noci naměříme −5 stupňů a přes den okolo 4 stupňů. 

Podle expertky na počasí Dagmar Honsové ale na Česko polární vír neudeří s takovou intenzitou jako na západoevropské státy. "V pátek bude do Česka pronikat studený vzduch od severu až severozápadu, ale už o víkendu půjdou v Čechách teploty nahoru a v příštím týdnu se budou odpolední maxima šplhat až k 7 °C. Silných mrazů se obávat nemusíme," popsala. Pondělní noc ale bude ještě mrazivá, připravte se na −1 až −4 stupně.

Počasí ve čtvrtek zásadně zkomplikovalo dopravu. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz