Koronavirus

Chaos ve školách. Nesmějí zavřít, i když nemají učitele a žáci jsou v karanténě

Řada škol nemůže kvůli nedostatku učitelů a dětem v karanténě zavřít, i když by chtěly. Už totiž vyčerpaly pět povolených dnů na celý školní rok. Stěžují si také na chaos. Hygieny prý rozhodují o karanténách žáků pozdě a navíc nejednotně.

V pražské Základní škole Pod Žvahovem vyčerpali svůj poslední den ředitelského volna ve středu. "Máme nemocnou paní učitelku na češtinu, na matiku a na další hlavní předměty, takže není možné, abychom streamovali nebo provozovali distanční výuku," popisuje ředitel Jan Horkel.

"Je to na hraně, nám aktuálně chybí 17 pedagogů, takže se pohybujeme mezi třetinou a čtvrtinou. V tuto chvíli nám nezbývá žádný den ředitelského volna," přidává se ředitel ZŠ v Londýnské Martin Ševčík.

Na desítku nových dnů ředitelského volna, o kterých ve středu rozhodla vláda, ale zatím je neschválila Sněmovna, čekají školy jako na smilování. "Návrh by se měl projednat v takzvaném stavu legislativní nouze, tedy co nejrychleji to půjde," ubezpečuje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Související obsah

​Kdy školu zavřít, nebo ji plně převést do distančního režimu, je na ředitelích škol. Jenže o nástupu do karantény rozhodují hygienici.

"Když je žák pozitivní, odchází domů, jde na vyšetření PCR. S ním do karantény neodchází nikdo, protože ta třída se s ním dva dny neviděla, to je inkubační doba. Trošku jinak se postupuje, když jde třeba dítě ve středu na test, protože mamince se něco nezdálo a vyjde pozitivně. Pak samozřejmě místně příslušná krajská hygiena posuzuje, jak probíhalo vyučování, jestli měli třeba tělocvik," vysvětluje hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Podle škol často trvá i několik dní, než se děti, které byly s nakaženým v blízkém kontaktu, dostanou do karantény. "Máme problémy s tím, že se nestíhá vyhlásit karanténa. Trvá dlouho, než rodičům přijde SMS, že jsou v karanténě. Občas se nám stane, že jedna paní hygienička rozhodne jinak než jiná a že informace v manuálu jsou jiné, než informace od hygieny," upozorňuje Horkel.

Související obsah

"Někdy se ozve hygiena docela dost pozdě. Výsledek z PCR tak to jsou třeba dva dny, jeden den se to pak zdrží na hygieně, takže hygiena vám volá třeba čtvrtý den," říká ředitel ZŠ a MŠ Rychnova u Jablonce nad Nisou Marek Zikl.

"Snažíme se to snížit na co nejmenší možnou míru, ale nemůžeme vyloučit, že to někdy bude chvilinku trvat," reaguje hlavní hygienička. Mezitím by podle Svrčinové měly děti ve třídě, kde se objevil pozitivní žák, maximálně dodržovat hygienická pravidla a nosit respirátory i ve výuce.

Jsem rád, že ředitelé škol mají větší pravomoci, řekl hejtman Ivo Vondrák:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz