Zahraničí

USA obvinily běloruské představitele z odklonění letu s disidentem Pratasevičem

USA obvinily běloruské představitele z odklonění letu s disidentem Pratasevičem
Zdroj: Profimedia

Čtveřice běloruských úředníků byla Federální prokuraturou Spojených států obviněna z pirátství za loňské odklonění letu společnosti RyanAir, na jehož palubě se nacházel novinář a aktivista Raman Pratasevič, který byl po odklonění letu do Minsku zatčen. Informace přinesla CNN.

Ředitel běloruské státní agentury pro letovou navigaci Leonid Churo, byl spolu s trojicí dalších spolupachatelů obviněn ze spiknutí s cílem spáchat letecké pirátství. Toho se podle prokuratury měl dopustit tím, že řízení letového provozu v Minsku oznámil falešnou zprávu o umístění bomby na palubě letadla a nařídil řízení letového provozu v Minsku, aby letadlo odklonilo na tamní letiště.

Související obsah

Původní letová trasa z 23. května 2021 vedla z Atén v Řecku do litevského hlavního města Vilniusu, přičemž část této cesty vedla běloruským vzdušným prostorem.

"Obžalovaní sídlí v Bělorusku a zůstávají na svobodě," uvedlo ve svém čtvrtečním prohlášení americké ministerstvo spravedlnosti. Odklon letu vedl k zatčení předního běloruského opozičního aktivisty Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně, což vyvolalo mezinárodní rozruch.

Podle CNN se incident odehrál v době, kdy běloruský vůdce Alexandr Lukašenko čelil vlně opozičních protestů, které vyvolalo jeho vítězství ve volbách. Ty však odsoudilo mezinárodní společenství a opozice je označila za zmanipulované. Pratasevič byl jedním z desítek novinářů a aktivistů, kteří v exilu vedli kampaň proti Lukašenkově vládě.

Pratasevič je zakladatelem telegramového kanálu Nexta, který pomohl mobilizovat protesty proti Lukašenkovi. V roce 2020 byl obviněn z "organizování masových nepokojů a skupinových akcí, které hrubě porušují veřejný pořádek".

Loni v červnu se Pratasevič objevil v běloruských státních médiích, kde uvedl, že se “přiznal“ k organizování rozsáhlých "nepovolených protestů" po sporných volbách v zemi. Kritici vlády se obávali, že prohlášení k národu učinil mladý disident pod nátlakem.

 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz