Domácí

Drtí nás distanční výuka, zrušte část maturit, volají studenti

Drtí nás distanční výuka, zrušte část maturit, volají studenti
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Mezi českými středoškolskými studenty panují obavy z nadcházejících maturit. Mnozí z nich poukazují na to, že klíčový třetí ročník strávili na distanční výuce, a volají po ulehčení zkoušky.

Dlouhá doba na distanční výuce a zanedbaná praxe. To jsou nejčastější problémy, na něž upozorňují čeští středoškoláci, na které čeká letos maturita. Mnozí studenti navíc v době koronavirové pandemie pomáhali ve zdravotnických zařízeních či se šitím roušek. Kvůli tomu požadují změny či zlehčení maturit. Didaktické testy se píšou na začátku května, od 16. května mohou začít profilové zkoušky.

Na výzvu redakce TN.cz ohledně přípravy na maturitu se ozvaly desítky studentů. O své zkušenosti se podělila například Leontýna, která je na dvouleté nástavbě. "Loni v prváku jsme byli skoro celý rok doma na distanční výuce, která, i když byla denně, tak byla nedostatečná. Problémy s připojením, vše dlouho trvalo a ze 45minutové hodiny bylo 25 až 30 minut. Abychom to stíhali, máme doučování od září v rozsahu dvě až šest hodin týdně navíc. Ale pořád jsme dost pozadu," popsala.

Student Max naopak za největší problém letošní přípravy na maturitu považuje neschopnost se učit. "Všechno jsme na distanční výuce jenom tupě opisovali, přepisovali a strašně moc jsme vynechali. Za tři měsíce je maturita a my ještě nyní probíráme učivo, které souvisí minimálně se čtvrtinou maturitních otázek," objasnil.

Pomoc potřebným

Do studia nynějšího maturitního ročníku zasáhla i pomoc v různých zdravotnických zařízeních, ať už povinná, či dobrovolná. "Hodně z nás bylo kvůli covidu v nemocnicích, domovech s pečovatelskou službou, léčebnách dlouhodobě nemocných, testovacích centrech, hlídali jsme děti zdravotníků, nakupovali seniorům a já osobně seděla v šicí dílně a šila roušky a obleky do nemocnic," připomněla Eliška.

"Ne každý šel pomáhat dobrovolně. My jsme dostali pracovní příkaz od kraje pod pokutou 50 tisíc korun a po celou tu dobu, byly to dva měsíce, jsme neměli ani tu distanční výuku," zmínila Bára.

Související obsah

​Změny maturit zatím nejsou v plánu

Redakce TN.cz oslovila ministerstvo školství, zda plánuje změny u maturit. "Úpravy maturitních zkoušek oproti stávající platné legislativě jsou možné pouze tehdy, bude-li aktivován § 184a školského zákona a vydána opatření obecné povahy, stejně jako v loňském roce. Tato aktivace je podmíněna zákazem osobní přítomnosti žáků ve vzdělávání. V tomto školním roce dosud k výše zmíněnému zákazu nedošlo," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky (AŘG) Renaty Schejbalové by se do maturit nemělo zasahovat, pokud nebudou školy plošně uzavřené. "Už nyní mají studenti prodloužený čas na konání didaktických testů oproti minulým rokům. Na distanční výuce, která probíhala v podstatě rok a půl, byla povinná účast, takže se žáci vzdělávali. Nyní chodí od září normálně do školy, takže nevidím důvod, proč by se měly maturity nějak upravovat, pokud tedy nebudou školy opět zavřené," prohlásila.

Související obsah

​I bez plošného uzavření končí žáci doma

Ačkoliv nejsou v tomto školním roce plošně uzavřené školy, ani tak to neznamená úplný konec distanční výuky. "Při testování ve škole jsou učitelé doma (kvůli covidu), tudíž výuka nulová. Teď skončila v karanténě celá naše třída. Nepřijde mi to úplně v pohodě na to, že za asi dva měsíce mám maturovat. Předešlí maturanti byli doma na online výuce o rok méně a měli lehčí maturitu. Nepřijde mi úplně fér, abychom my, co jsme byli nejdůležitější 3. ročník celý doma, abychom měli úplně normální maturitu," okomentovala Michaela.

Za změny maturitní zkoušky vznikla i petice, kterou k pátečnímu odpoledni podepsalo již skoro 14 tisíc lidí. V textu určeném ministrovi školství jsou zahrnuté i konkrétní požadavky: "Prosíme Vás o prodloužení časového limitu u didaktických testů a zrušení písemné slohové práce z českého a cizího jazyka."

Související obsah

Ulehčení maturity nechceme

Ozývají se ale hlasy studentů, byť v menšině, kterým je "zlehčování" maturit proti srsti. "Nevidím jediný důvod, proč by nám měli ulehčovat maturitu, natož část maturity zrušit. Pokud chcete v životě uspět, je potřeba do toho něco dát. A ne pořád žádat o nějaká ulehčení.  Předpokládám, že většina lidí chce jít na vysokou. Myslíte si, že tam se s vámi bude někdo s**t? Ani náhodou. Nejen na vysoké, ale ani v práci," reagovala maturantka Klára.

Martina je na dvouleté kombinované nástavbě. Kromě studia začíná s podnikáním a stará se o rodinu. Přesto učivo dle svých slov zvládá.

"Doma mám dvě děti, jedno z nich je školkové a nemám hlídání, rozjíždím podnikání a na rovinu, už mi to nemyslí, jako když jsem byla mladší. Jako 18letá holka jsem spíš měla problém s koncentrací u učení a s disciplínou. A také jsem to nedodělala. Nebude spíš problém tady?" naznačila.

Distanční výuka se podepsala na psychice studentů. Podívejte se na rozhovor ze Snídaně s Novou s psycholožkou z Mendelovy univerzity Zdeňkou Hort:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz