Domácí

Volnější režim boje s covidem v Česku. Válek připravil jízdní řád rozvolňování

Volnější režim boje s covidem v Česku. Válek připravil jízdní řád rozvolňování
Zdroj: TV Nova

Vláda Petra Fialy (ODS) oproti předchozímu kabinetu Andreje Babiše (ANO) v boji s epidemií sází na zodpovědnost občanů. A volnější režim opatření ve srovnání s minulými měsíci podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) funguje. Resort už připravil plán uvolňování jednotlivých restrikcí, ale v několika scénářích počítá i s případným zpřísňováním.

Už žádný lockdown ani povinné očkování. Předvolební covidové sliby se daří Fialově vládě zatím plnit. Denní přírůstky nakažených sice kvůli omikronu trhají rekordy, zároveň ale převažují lehčí průběhy nemoci, a tak nemocnice ve švech nepraskají.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka současná opatření fungují, spokojený je zejména s testováním ve školách a firmách. "Zachycujeme pozitivní a ti odchází do karantén. Naše odhady se kryjí s realitou," prohlásil. Zároveň stále platí povinnost nosit respirátor v uzavřených prostorách, do hospod, restaurací či kulturních zařízení mohou jen naočkovaní nebo lidé po prodělání covidu. Test stačí těm, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.

Válek připravil několik variant vývoje epidemie, na jejichž základě se budou upravovat protikoronavirová nařízení. "Máme připraveno několik scénářů, které počítají s určitými opatřeními nebo jejich uvolňováním. Veřejnost se o případných změnách dozví vždy po středečních jednáních vlády," řekl TN.cz mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související obsah

"Momentálně jsme v situaci, kdy žádné úpravy v nejbližší době v život uvádět nehodláme, určitě nepočítáme ani se zpřísňováním nějakých společenských restrikcí," pokračoval.

Podrobněji popsat vše, co je v příštích týdnech a měsících ve hře, se zdráhá i sám Válek. "Chystáme další opatření, o kterých vás budeme průběžně informovat," řekl pouze.

Podle Jakoba je hlavním cílem tohoto přístupu vyhnout se zmatkům. "Chceme se vyhnout tomu, co dělala předešlá vláda. Změny v opatřeních budeme komunikovat pouze po jejich schválení vládou, aby nevznikal chaos a lidé měli přehled. Platí to jak pro případné zpřísňování, tak případné rozvolňování," uzavřel mluvčí.

Podívejte se na reportáž TV Nova o zrušení vyhlášky o povinném očkování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz