Domácí

Nepodvedli vás? Pouze tyto testy na covid-19 jsou v Česku schválené

Nepodvedli vás? Pouze tyto testy na covid-19 jsou v Česku schválené
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Povinné testování antigenními testy probíhá ve firmách i školách. Lidé by si však měli dávat pozor, jaké testy podstupují. V Česku se totiž uznávají pouze některé. Podívejte se na seznam Státního zdravotního ústavu (SÚKL), o které jde.

Testování kvůli koronaviru je už v Česku běžné. Od ledna se musí znovu pravidelně testovat také zaměstnanci ve firmách nebo žáci a učitelé ve školách. Lidé by si však měli dát pozor, jaký antigenní test podstupují. Ne všechny se totiž v Česku uznávají, což by mohl být problém například při cestách ze zahraničí.

Obecně platí, že povolené rychlé antigenní testy musí mít označení CE a musí splňovat zejména podmínky funkčnosti. To znamená, že jejich citlivost je minimálně 90 procent a specifita minimálně 97 procent.

Související obsah

"Nadále je za účelem provedení testu laickou osobou (sebetestování) třeba používat výhradně testy opatřené certifikátem oznámeného subjektu. Takto certifikované testy lze od testů necertifikovaných rozeznat například povinným uvedením čísla oznámeného subjektu vedle značky CE na obalu výrobku," vysvětlilo ministerstvo zdravotnictví na webu.

Seznam rychlých antigenních testů, které se v Česku uznávají:

Schválené antigenní testy jsou dodávané na český trh oficiálními distributory a dovozci. Jiné by tudíž v Česku ani neměly být vůbec dostupné. Je tak s největší pravděpodobností možné, že se dají pořídit jedině na černém trhu.

Související obsah

Seznam v Česku schválených antigenních testů pravidelně aktualizuje SÚKL. "Měl by sloužit k rychlé orientaci a snadnějšímu vyhledávání detailů k jednotlivých testům," uvedl ústav.

​Češi zkouší získat potvrzení o bezinfekčnosti i podvodem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz