Ekonomika

Dražší bude skoro všechno. Pomoc od vlády nebude plošná, jen pro lidi v nouzi

Vláda i každý z nás bude muset letos svést boj s velkým nárůstem cen. Zdražování se dotkne prakticky všeho. Ministerstvo financí odhaduje, že inflace překročí osmiprocentní hranici. Se stejným problémem se potýkají i další evropské státy. Naši partneři z Visegrádské skupiny, Polsko nebo Maďarsko, snižují DPH nebo se snaží zastropovat ceny některých produktů. Česká vláda nechce jít cestou plošné pomoci, ale cíleně pomáhat těm, kteří se ocitnou v nouzi.

Evropu drtí zdražování, některé státy přistupují k drastickým omezením, bity na tom budou hlavně státní kasy.

"Inflace roste i v eurozóně, je tam 5 procent, u nás je 6,6 procenta. U nás je to vyšší než v zemích eurozóny právě kvůli špatnému hospodaření bývalé vlády," tvrdí ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Třeba v Maďarsku zavádí limity na maximální cenu energií, paliv nebo hypoték. A snižují ceny šesti základních potravin: cukru krystal, mouky, slunečnicového oleje, mléka, vepřových kýt a kuřecích prsou.

Související obsah

"To je v ekonomice velice sporné, protože my tím vlastně zabraňujeme volnému trhu, aby stanovoval cenu," soudí ekonom Štěpán Křeček.

"Tahle vláda není schopná pochopit, že to je jediné účinné řešení, a je zajímavé, že naši polští přátelé to okopírovali a Polsko od 1. února zavádí sníženou sazbu za elektřinu a plyn, a dokonce i základní potraviny, protože ví, že je to okamžité řešení," nechal se slyšet expremiér Andrej Babiš (ANO).

"Je to náš další krok, který má pomoci polským rodinám a polským podnikatelům v každodenním životě, cena pohonných hmot se koneckonců promítá do valné většiny dalších cen," vysvětlil polský premiér Mateusz Morawiecki.

Související obsah

Polskou státní kasu to připraví o více než 16 miliard korun. Česká vláda jde jinou cestou. Třeba novela zákona, která má lidem zvednout příspěvky na bydlení, by měla začít platit už od příštího týdne.

"My jsme se rozhodli jít cestou adresné konkrétní pomoci. Rozhodli jsme se k tomu využít zejména nástroje státní sociální podpory, příspěvku na bydlení," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Rozdíl je v nákladnosti, zatímco ta plošná pomoc byla velice drahá, cílená pomoc by měla uspořit prostředky ve státním rozpočtu," doplnil Křeček.

Související obsah

Slovensko se drží postupu Evropské centrální banky, která tvrdí, že vysoká inflace je dočasná a bude trvat maximálně do jara. Úlevu pocítí slovenské domácnosti jen za platbu plynu a elektřiny, politici snížili takzvanou fixní složku na účtu, která dotuje uhelnou těžbu a obnovitelné zdroje energií.

Česká vláda to ale tak optimisticky nevidí. "Tam je hlavní příčinou růst cen energií, zejména ten systém obchodování s emisními povolenkami. A tam Evropská komise skutečně udělala chybu. Ta debata bude trvat, když budu optimista, rok, možná rok a půl," pokračoval Stanjura.

Růst cen energií, materiálů i práce se začíná projevovat i v rostoucích cenách potravin a spotřebního zboží. Nejvýraznější je to u kávy, margarínů a některých mléčných výrobků. Podle ekonomů bude zdražování ve vlnách pokračovat i během letošního roku.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz