Domácí

Série nehod na dálnici D5: Policie už má viníky. Jeli rychle a nedrželi si odstup

Celkem 11 milionů korun, taková je škoda po čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku. Srazilo se tam 36 aut, šest lidí se zranilo a dálnice zůstala téměř 12 hodin neprůjezdná. Policie událost vyšetřuje jako sérii 15 nehod. Za ty mohly především vysoká rychlost vzhledem k počasí a nedodržení bezpečné vzdálenosti.

V osm hodin večer byla všechna osobní auta z dálnice D5 už pryč, zbývalo odtáhnout několik kamionů. Dálnice ve směru do Prahy tou dobou stála už devět hodin. Odklízecí práce šly přesto poměrně hladce. Podle hasičů i díky tomu, že žádný z kamionů nepřevážel nebezpečný náklad.

Dálnice se kompletně rozjela před 23. hodinou, tedy po téměř 12 hodinách od prvního karambolu.

"První nehoda nám byla nahlášena ve čtvrt na 12, kdy došlo k nehodě osobního a nákladního vozu," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková. Řidiče zaskočila prudká sněhová bouře. Na fotkách z mýtné brány je vidět, jak se počasí v úseku během pár okamžiků rychle změnilo.

Související obsah

​V sobě skončilo 20 osobních a 16 nákladních aut. Jako zázrakem se zranilo jen šest lidí. Dva jsou ale ve vážném stavu.

Vyznat se v tom, kdo do koho a proč vlastně narazil, nebylo nic jednoduchého. Policie nakonec vyšetřuje 15 nehod s účastí 36 vozidel. A má už i viníky. Někteří půjdou do správního řízení, další zaplatili na místě pokutu. "Pokuta byla do dvou tisíc korun na místě a zbylé dopravní nehody se řešily pomocí euroformulářů," upřesnila Suchánková.

Nejčastější příčinou prý byla rychlost nepřiměřená ke stavu silnice a počasí, a také nedodržení bezpečné vzdálenosti. Celková škoda je 11 milionů korun.

Související obsah

Při karambolech na dálnici obecně platí okamžitě vzít vestu, opustit auto a jít za svodidla. Hlavní je ale správně vyhodnotit pro a proti. "Doporučuji sledovat tu situaci za sebou. Jestli mám těch pět vteřin na to opustit auto a dojít někam do bezpečí. Pokud ne, tak vůz je bezpečnější," upozornil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Prudká změna počasí dokáže řidiče na dálnicích překvapit. V říjnu 2017 bouralo v mlze přes 40 aut na dálnici D6 u Kladna. Vůbec největší hromadná nehoda se stala v březnu 2008 na dálnici D1 na Vysočině. Poškozeno bylo 231 vozidel, zraněno 30 lidí. Škody se vyšplhaly ke 30 milionům. Příčiny nehody byly stejné, tedy rychlost nepřiměřená ke stavu silnice a povětrnostním podmínkám.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz