Zahraničí

Větší chaos než za studené války, řekl o světě šéf OSN a poslal vzkaz Putinovi

Větší chaos než za studené války, řekl o světě šéf OSN a poslal vzkaz Putinovi
Zdroj: Profimedia

Svět je momentálně chaotičtější a hůře předvídatelný, než byl za studené války. Myslí si to šéf Organizace spojených národů (OSN) António Guterres. Na páteční tiskové konferenci zároveň poslal vzkaz Vladimiru Putinovi.

V období studené války měl svět podle šéfa OSN nástroje, kterými mohl řešit spory mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. V současném světě podle něj něco takového chybí. "Je chaotičtější a méně předvídatelný," prohlásil Guterres na tiskové konferenci v pátek.

Ze studené války se nikdy nestala opravdová válka proto, že existovaly dva velké bloky, které se snažily vyhnout přímému konfliktu. V současnosti podle něj svět není v horké ani studené válce. Situaci nazval vlažnou konfrontací.

Související obsah

Starost šéfovi OSN dělá hlavně situace u východní hranice Ukrajiny. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vzkázal, že by neměl proběhnout žádný vojenský zásah. "Jsem přesvědčený, že se nic takového nestane, a doufám, že mám pravdu," dodal.

Guterres také varoval před rozdělením světa na sféry vlivu USA a Číny. Je proti tomu, aby se vytvořily nové dva bloky s vlastními pravidly, ekonomickými systémy, měnou či internetem. "Vždy jsem obhajoval jednotný celosvětový trh a jednotnou globální ekonomiku," řekl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz