Domácí

Zemřel skaut a odbojář Eduard Marek. Věznili ho nacisti i komunisti

Zemřel skaut a odbojář Eduard Marek. Věznili ho nacisti i komunisti
Zdroj: Profimedia

Ve 104 letech zemřel v neděli skaut Eduard Marek. Ten byl za svého života odbojářem i politickým vězněm a podílel se na obnovení skautingu v letech 1968 a 1989. Za druhé světové války ho věznili nacisti za to, že pomáhal Židům. Prošel si také komunistickými lágry na Jáchymovsku.

Nejstarší skaut Eduard Marek, přezdívaný Hroznýš, zemřel v neděli. O smrti 104letého odbojáře a politického vězně informovali na svém webu čeští skauti.

Držitel Řádu stříbrného vlka, nejvyššího skautského vyznamenání, se narodil rok před vznikem Československa. Za první republiky se stal skautem. 

Během druhé světové války pomáhal židovské obci. Dostal se za to do hledáčku nacistů. Těm namluvil, že se Židy pouze obchoduje, nakonec ale musel na tři měsíce do vězení. "Povinností skauta bylo pomáhat, kde je potřeba, vlasti i bližnímu. A podle toho zákona nejvíc potřebovali pomoct lidé, kteří byli pronásledovaní. A to byli Židé," řekl k tomuto období pro Paměť národa. Až do konce války provozoval ilegální skauting.

Související obsah

Po válce v roce 1948 Marek založil odbojovou skupinu Dr. E. Beneš. Ta měla organizovat přechod vládních činitelů přes hranice. Skupina ale byla prozrazena a Marek byl odsouzen na deset let. Prošel si lágry v jáchymovské oblasti i Bory. Na svobodu se dostal po sedmi letech.

V roce 1968 se podílel na obnovení skautingu, po zákazu navštěvoval tábory ilegálně. Podílel se i na další obnově v roce 1989.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz