Domácí

Sčítání odhalilo, jak vypadá typický Čech. Nejvíc jich je v jednom městě

Typičtí Češi prý bydlí v Jičíně. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu po loňském sčítání lidu. Tamní obyvatelé se průměrnými ale vůbec necítí. A starosta malebného města v Českém ráji je s výsledkem průměrně spokojený.

Pokud by američtí filmaři někdy chtěli natočit pokračování sitcomu Průměrňákovi, typově nejvhodnější postavy by nejspíš našli ve dvacetitisícovém Jičíně.

Nejtypičtějším obyvatelem Česka je pan Novák, křestním jménem Jiří, letos mu bude 42 let. Průměrné Češce je 44 let a jmenuje se Jana. A ani najít průměrného důchodce v Jičíně není těžké. Paní Dudková pobírá průměrný republikový důchod, tedy 16124 korun.

"V tomto směru jsem průměrný důchodce. Vybíráme si akce a spoříme si. Jestli se doba umoudří, tak chceme jezdit na zájezdy," řekla paní Dudková.

"Při loňském sčítání lidu jsme se ptali na 26 kategorií údajů," uvedl mluvčí ČSÚ Tomáš Chrámecký. To je polovina oproti sčítání lidu v předchozí dekádě. Zahrnuje rozvodovost, sňatkovost, porodnost, zaměstnanost či víru a třeba i majetkové poměry lidí.

Související obsah

Starosta města nejtypičtějších Čechů Jan Malý k tomu podotýká, že velkou část z těchto údajů radnice ovlivnit nemůže. "Takže svým způsobem je to průměrná spokojenost, protože jsme průměrní," prohlásil s úsměvem.

Řadu obyvatel, hrdých na bohatou historii města a bezpočet památek, ale informace o statistické průměrnosti nepotěšila. "V žádném případě. Tady jsou samá esa, proč bychom byli průměrní? Já mám vysokou školu, tak to myslím vyvažuji. Víc už neudělám. Furt je to lepší než být nejhorší. Zlatý průměr," říkají.

Sečíst se bylo loni historicky poprvé možné i elektronicky a právě tuto možnost využilo 85 procent obyvatel Česka. Zbytek zůstal věrný klasickým papírovým dotazníkům.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz