Tým vědců z univerzity Case Western Reserve v americkém Ohiu uveřejnil výsledky výzkumu, který se zabýval tím, jak vakcíny chrání proti koronaviru. Zaměřili se na variantu delta, která byla v době výzkumu tou nejrozšířenější.
Ve článku pro vědecký časopis JAMA, kde vědci svá zjištění uveřejnili, se tým z americké univerzity zabývá účinností vakcín společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Využili k tomu data od 89 milionů lidí sesbíraná od 63 různých zdravotnických organizací.
"Použili jsme cloudovou platformu TriNetX, abychom získali anonymní data reprezentující 27 procent americké populace z 50 států napříč různými zeměpisnými, věkovými a etnickými skupinami," uvedla studie.
Související obsah
Výzkum se zaměřil především na to, jak pravděpodobné je nakažení po úplné vakcinaci. Do tabulek se počítaly všechny první nákazy, ke kterým došlo alespoň 14 dní po druhé dávce očkování. V úvahu vzali vědci i nemoci, kterými nakažení v době infekce už trpěli, například srdeční onemocnění, rakovinu, obezitu nebo duševní nemoci.
V závěrech studie vychází lépe vakcína mRNA-1273 od společnosti Moderna. Oproti vakcínám Pfizeru hrozilo očkovaným menší riziko dlouhodobé hospitalizace a vážného průběhu covidu. Po vakcíně od Moderny bylo riziko delšího pobytu v nemocnici 12,7 procenta. U Pfizeru šlo o 13,3 procenta.
U úmrtí to bylo o poznání těsnější. Moderna tentokrát vyšla hůře, nicméně s rozdílem pouhých 0,04 procenta. Šance na úmrtí očkování navzdory činila 1,14 procenta u Moderny a 1,1 u Pfizeru.
Související obsah
Vakcínou od společností Pfizer/BioNTech se v Česku očkovalo nejvíce. Celkem podle údajů ministerstva zdravotnictví k pondělku podali 14 milionů dávek, u vakcíny Spikevax od Moderny to je 1,5 milionu vykázaných očkování, což ji řadí na druhé místo.
Šéf Pfizeru řekl, že testují vakcínu, která by se aplikovala jen jednou ročně: