Domácí

Stát hledá vlastníky 160 tisíc pozemků. NÁVOD, jak se o ně přihlásit

Tisíce domů a přes 160 tisíc pozemků v České republice mají stále nejasné majitele. Pokud se je nepodaří určit, po příštím roce skončí za nehty státu. Jak se k nemovitostem přihlásit a kde je jich nejvíce, najdete ve článku níže.

Celkem 166 711 nemovitostí v Česku podle aktuálních čísel z loňského srpna nemá správně zapsaného vlastníka. Jedná se o 162 058 pozemků, zejména polí, luk a lesů, a 4 653 staveb. Lidé by si na to měli dát pozor, protože mají možnost vlastnictví vyřešit do konce příštího roku. Pak všechny nemovitosti s nedostatečně zapsanými vlastníky propadnou státu.

To může být obzvláště nepříjemné u rodinných domů, které se také v seznamu objevují. Části některých domů patří nejasným vlastníkům a pak mohou skončit u státu. A jich není málo.

Celkový počet neidentifikovaných položek v Česku Zdroj: ÚZSVM

Rozdělení pozemků s nedostatečně identifikovanými vlastníky (NIV) dle druhu Zdroj: ÚZSVM

Jak se přihlásit o nemovitost

ÚZSVM shromažďuje seznam nemovitostí s nejasnými vlastníky, najdete je na těchto stránkách:

Pro celou Českou

Územní pracoviště České Budějovice

Územní pracoviště Ostrava

Územní pracoviště Brno

Územní pracoviště Hradec Králové

Územní pracoviště Ústí nad Labem

Územní pracoviště Plzeň

Územní pracoviště Střední Čechy

Územní pracoviště Praha

Související obsah

​Nejdůležitější jsou pro zápis vlastnictví listiny, které musí předložit ten, kdo si vlastnictví nárokuje. Tyto dokumenty se dělí na dvě skupiny, jednak ty, které se týkají lidí (rodné listy, oddací listy, úmrtní listy, rozhodnutí z dědických řízení apod.) a ty, které se týkají nemovitostí (kupní smlouvy, směnné smlouvy nebo výpisy z dřívějších pozemkových evidencí).

Po těchto dokladech musí člověk obvykle pátrat sám, ÚZSVM mu může ale poradit, kam se podívat. Doklady lze najít například v archivech (pozemkové knihy atd.), na obecních úřadech a matrikách. Pokud podle katastrálního úřadu nebudou předložené listiny dostatečné, nebo pokud nejsou k dispozici, lze se obrátit na soud s žalobou na určení vlastnictví. V takových případech radí ÚZSVM přizvat si advokáta.

Indentifikace vlastníků nemovitostí Zdroj: ÚZSVM

​Pokud se vám podaří najít pozemky, které mohou patřit vám či vaší rodině, ale jsou zapsané na někoho jiného, nevěste hlavu. Můžete podat žalobu na určení vlastnictví nemovitosti k soudu. Vzhledem ke složitosti problému ÚZSVM doporučuje využít služby odborníka.

Je také dobré si dávat pozor na daně a poplatky. Zde najdete ceníky Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK), na stránkách Finanční správy ČR pak máte zase informace o dani z nemovitosti. "V případě dodatečných projednání dědictví je potřeba počítat rovněž i s výdaji za notáře. Vždy je dobré zvážit, zda náklady na získání pozemků nemohou převýšit jejich hodnotu," uvedl ÚZSVM.

Související obsah

​Dohledávání vlastníků

Loni začal ÚZSVM řešit 79 367 nemovitostí zapsaných na nedostatečně identifikované vlastníky, z toho byl u 43 782 nemovitostí úspěšný. "V dohledávání nejasných vlastníků jsme velmi úspěšní. Jen v uplynulém roce se nám podařilo vyřešit 7 496 takových případů, což je výborný výsledek. Tím, že čistíme katastr nemovitostí od nesprávně zapsaných údajů, pomáháme obcím, kterým tyto nemovitosti bránily při výstavbě potřebné infrastruktury. ​Zároveň pomáháme občanům dohledat majetek jejich předků, o kterém doposud nevěděli," uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz