Domácí

Prahu tři roky vedou Piráti: Co se jim povedlo a co ne

Pražská koalice v čele s Piráty a primátorem Zdeňkem Hřibem na magistrátu sedí už přes tři roky. I přes to zůstává řada jejich předvolebních slibů nenaplněných. Pražany trápí hlavně nedostupné bydlení a nepromyšlené dopravní uzávěry.

Doprava

Zřejmě nejvíc politických bodů Piráty stály dopravní uzavírky. Naposledy loni na podzim byla Praha rozkopaná ve všech směrech. "Tady byl opravdu kolaps. Nakonec to primátorovi vyčítali jak spolustraníci, tak koaliční partneři. Někteří říkají, že jim to pokazilo sněmovní volby," vyjádřila se komentátorka Hospodářských novin Michaela Ryšavá.

"Myslím si, že Pražané čekali od této koalice, že více pohne s pražskou dopravou," řekl zastupitel koalice Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09). "Tak samozřejmě dopravní stavby se asi dají koordinovat lépe, to je pravda. Když chceme mít silnice v pořádku, je potřeba je jednou za čas opravit," objasnil předseda pražského zastupitelského klubu Pirátů Viktor Mahrik.

Související obsah

Byty a výstavba

Když Piráti nastupovali na magistrát, slibovali zásadní změnu bytové politiky. Chtěli bojovat hlavně s prázdnými byty a krátkodobým ubytováním v soukromí. "My jsme čekali, že magistrát přijme takové kroky, aby legislativně omezil tento způsob ubytování. To bylo z našeho pohledu na hranici zákona. Zatím se to nepovedlo," okomentoval Tomáš Oliva za Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan.

"Soustředíme se hodně na to, aby město začalo připravovat projekty nové městské bytové výstavby. Opravujeme městské byty v rekordním tempu, obsazujeme, snižujeme počet prázdných bytů ve správě města. Dlouhodobě požadujeme po státu, aby nám umožnil krátkodobé ubytování v Praze regulovat," odpověděl pražský radní pro oblast bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Související obsah

Magistrát zaostává v oblasti dalších velkých investic, řadu menších ale zvládl. "Budování nové lávky v Tróji, nyní se mají spojovat Holešovice s Karlínem, nový projekt na opravu Libeňského mostu, zahájení stavby metra D," vyjmenovala Ryšavá.

"Je velkým zklamáním, že se Praha nemění v moderní evropské velkoměsto, jak se počítalo. Pokud dochází k větší technologizaci města, je to maximálně rozšiřování internetu v metru," řekl politolog Lukáš Jelínek.

Politické kauzy

"Slušným výsledkem Pirátů na pražské poměry je, že se nehovoří o žádných závažných korupčních nebo klientelistických kauzách," dodal politolog Jelínek.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz