Koronavirus

Práce o víkendu, žádné volno. Učitelé drží školství nad propastí

V Česku za pondělí přibylo přes 30 tisíc případů onemocnění covidem-19. Nakažlivější varianta omikron udeřila zejména na české školy. Jsou tam poloprázdné sborovny, chybějí uklízečky, vychovatelky nebo kuchařky. Podle mnohých jsou právě pedagogičtí pracovníci a jejich kolegové hrdinové dnešní doby.

Na začátku pandemie se zraky společnosti upínaly na nasazení a obětavost zdravotníků a lékařů, teď by společnost mohla s trochou nadsázky tleskat ve stoje učitelům. Téměř 150 tisíc pedagogů každý den bojuje, aby se české děti mohly za důstojných podmínek učit.

"Suplujeme, chodíme do družin, čteme SMSky o pozitivních testech, streamujeme, suplujeme vychovatelky v družinách, máme jiné dozory, nevíme, kde nám hlava stojí," popsala učitelka Petra Valoušková.

Práce učitele není, co bývala, tedy od pondělí do pátku, v dobách pandemie pracují i o víkendu. "Jsou nonstop na příjmu. Nemají volno. Učitelé jsou hrdinové, nikdo si nebere volno nad rámec, mají to extrémně složité. Docházejí jim síly," přiblížil ředitel pražské Základní školy Pod Žvahovem Jan Horkel.

Související obsah

​Jeden za všechny, všichni za jednoho – jako tři mušketýři fungují ve školách i ostatní pracovníci. Za uklízečku zaskakuje vychovatelka, za kuchařku klidně i pan školník. "Pan školník nastoupil k umývání nádobí, za to mu patří velké díky," řekla ředitelka pražské ZŠ Barrandov Veronika Urban Volfová.

Poradit si v každé situaci a rychle musí i ve Velvarech na Kladensku. Škola je další, která bojuje, jak se dá, potvrdilo se to i při natáčení štábu TV Nova. "Třeba teď musela odejít paní učitelka domů, protože je také maminka, její dítě bylo vytrasováno, že musí do karantény," vysvětlil ředitel školy Petr Došek.

"Jsou to hrdinové této doby, patří jim poděkování. Kdyby to učitelé vzdali, tak se vzdáme toho nejcennějšího, co potřebujeme, a to je vzdělávání," pronesl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. "Všem učitelům velké díky, jejich nasazení si vážím," poděkoval premiér Petr Fiala (ODS).

Ministr školství Petr Gazdík učitelům děkuje. Dostanou nějaké odměny? Podívejte se na rozhovor:

Anna Jermanová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz