Domácí

Chtějí se dostat ke své chatě, případ je u soudů už déle než 10 let

Chtějí se dostat ke své chatě, případ je u soudů už déle než 10 let
Chata na ilustrační snímku Zdroj: Profimedia

Dvojice koupila chatu, u níž byla jediná možnost přístupu přes cizí pozemek. Snažila se pak zřídit věcné břemeno. Případ je ale u soudů již 12 let a stále mu není konec.

Dva majitelé chaty u Železné Rudy, označení u soudu jen jako M. Š. a J. Š., se domáhali práva chůze a jízdy po cizím pozemku vedoucímu k jejich chatě. Jiná možnost přístupu než přes cizí nemovitost totiž není možná. Okresní soud v Klatovech jejich žalobu začal řešit v roce 2009, ale zamítl ji. Své rozhodnutí odůvodnil tak, že právo jízdy je vyloučené už tím, že se cesta nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava. Zamítl i právo na chůzi.

"Hrubou nedbalost stěžovatelů přitom soud spatřoval v tom, že se nepokusili zajistit si přístup k nemovitosti ještě před jejím nabytím," popsal rozhodování okresního soudu ústavní senát.

Hrubou nedbalost ale majitelé odmítli. Přístupovou cestu se snažili zajistit tak, že koupili spoluvlastnický podíl k pozemkům, jenže o spoluvlastnictví přišli kvůli tomu, že prodávající porušil předkupní právo.

Související obsah

​Stejný verdikt jako okresní soud vyřkl i plzeňský krajský soud, který navíc dodal, že majitelům chaty nikdo nebrání v přístupu. Jejich dovolání smetl ze stolu i Nejvyšší soud.

Případ se tak dostal až k Ústavnímu soudu. A podle ústavních soudců je stížnost oprávněná. "Obecné soudy v projednávané věci daly na základě příliš extenzivního výkladu občanského zákoníku zcela přednost právu majitelce pozemků, aniž by dostatečně zvážily ústavněprávní rozměr věci, přičemž se jim nabízely výkladové varianty, jež by spravedlivou rovnováhu do práv účastníků vnesly," okomentoval Ústavní soud.

Poukázal také na to, že hlavní problém je ve výši náhrady za zřízení věcného břemene, na níž se majitelé chaty a majitelka pozemku nedokázali dohodnout. Případ se vrací k Okresnímu soudu v Klatovech.

Zde si přečtěte kompletní nález Ústavního soudu:

Nález Ústavního soudu II. ÚS 1587/20

papyrus_core.transform.document.file_type: pdf papyrus_core.transform.document.file_size: 216.91 kB

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz