Středočeský kraj

Pracovní karanténa v praxi. Ve Středočeském kraji ji zavedly první nemocnice

Rychlé šíření omikronu v Česku dopadá i na zdravotnictví. První nemocnice ve Středočeském kraji se proto rozhodly zavést pracovní karanténu pro několik svých pracovníků. Informovala o tom hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Ve Středočeském kraji je aktuálně 405 zdravotníků nakažených covidem-19. První nemocnice v kraji proto zavedly pracovní karanténu. "V Nemocnici Kolín je 63 zaměstnanců nemocných či v karanténě. Pracovní karanténu má osm," uvedla na twitteru hejtmanka Pecková.

V příbramské nemocnici má pracovní karanténu 14 zaměstnanců, v Nemocnici Slaný pak jeden zaměstnanec. Podle Peckové jsou v pracovní karanténě nezbytní zaměstnanci, bez kterých by byl provoz zařízení ohrožen. 

Související obsah

"Jsou to bezpříznakové osoby, které mohou na pracovišti pracovat za přísných hygienických opatření. Vše řešeno s příslušnou hygienickou stanicí," dodala Pecková. Pracovní karanténa je nástroj, který mohou výjimečně využívat pouze pracovníci ve zdravotnictví a v sociálních službách, kteří přijdou do kontaktu s nakaženou osobou.

Podle ředitele Nemocnice Příbram by provoz zařízení bez klíčových pracovníků, kteří mohou mít pracovní karanténu, byl obtížný. "V nějaké podobě to v minulosti fungovalo. V rámci pracovní karantény je zaměstnanec určen vedoucím pracovníkem jako nenahraditelný a je nezbytné, aby byl na pracovišti," vysvětlil TN LIVE ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Související obsah

Takový pracovník musí mít negativní výsledek testu a být bezpříznakový. "Ale má rodinného příslušníka doma, který je pozitivní. V tom případě je denně testován a je mu nařízeno ve spolupráci s hygienou, aby šel do práce," řekl Holobrada.

Potřeba využívat pracovní karanténu by mohla podle Holobrady v dalším období narůstat. "Existence covidárií nějakým způsobem jaksi váže část pracovníků, kteří jsou na jiných stanicích, v jiných odbornostech. Až covidária přestanou, tak to bude mít efekt možnost rozjet zase operativu a veškerou péči v maximálním výkonu. Pak možná budeme muset přistoupit daleko více k pracovním karanténám," uvedl Holobrada.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz