Koronavirus

Pocení, zmatenost i změny v chování. Omikron má mnoho příznaků. PŘEHLED

Pocení, zmatenost i změny v chování. Omikron má mnoho příznaků. PŘEHLED
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Varianta omikron je v Česku už dominantní mutací covidu-19. Vyznačuje se mírnějším průběhem, zato velkou infekčností. Mezi nejčastější příznaky patří bolest hlavy, rýma nebo únava. Může se vyskytnout i pocení či zmatenost. Podívejte se na všechny příznaky, které mutaci provází.

Českem se rychle šíří varianta koronaviru omikron, která, jak se zdá, se vyznačuje velkou řadou příznaků, které bývají i rozdílné od těch, které se vyskytovaly u předchozích variant. Jedním z hlavních příznaků je extrémní únava, bolesti svalů, kašel, rýma či škrábání v krku.

Velmi výrazným příznakem je také noční pocení, tedy stav, kdy se pacient v noci potí natolik, že má kompletně mokré noční a ložní prádlo. Na rozdíl od předchozích variant se naopak u omikronu neobjevuje ztráta chuti a čichu.

Související obsah

​Mezi další příznaky můžeme zařadit i chraptivý hlas, zimnici, závrať a někdy se může objevit i horečka. Podle odborníků se může vyskytnout i nezvyklý pocit zmatenosti a zatemnění mysli. Člověk by si tak měl všímat změn ve svém chování.

Příznaky se liší i u dospělých a dětí. Mezi dětské příznaky nejčastěji patří především horečka, rýma, bolest v krku, celková schvácenost, popřípadě suchý kašel. U očkovaných lidí jsou pak příznaky ještě méně citelné.

Nejčastější příznaky u omikronu

symptom procento nakažených, u nichž se projevil
rýma  73 %
bolest hlavy 68 %
únava 64 %
kýchání 60 %
bolest v krku 60 %
kašel 44 %
chraptivý hlas 36 %
zimnice 30 %
horečka 29 %
závrať 28 %
zamlžení mysli 24 %
bolest svalů 23 %
ztráta čichu 19 %
bolest na hrudi 19 %
zdroj: ZOE COVID Symptom Study

To, že se nemoc projevuje mírným způsobem, ale neznamená, že se nemůže přetavit v těžký průběh s příznaky předchozích mutací. Právě kvůli časté záměně s nachlazením pacienti nevědomě podcení léčbu a pak omikron udeří naplno.

V Česku podle Státního zdravotního ústavu převládá varianta Omikron:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz