Zahraničí

Těhotné Polce lékaři odmítli provést potrat. Zemřela ona i obě děti

Těhotné Polce lékaři odmítli provést potrat. Zemřela ona i obě děti
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Sedmatřicetiletá Agnieszka čekala dvojčata a jedno z dětí zemřelo. Lékaři jí přesto odmítli mrtvý plod vyjmout z dělohy s odůvodněním, že se možná podaří zachránit druhé dítě. Ještě týden tak v sobě měla mrtvé miminko, než jí byl umožněn potrat. Nakonec zemřela i samotná matka. Rodina se nyní domáhá spravedlnosti, nemocnice se ale brání, že nepochybila. Postup lékařů ostře kritizují i odpůrci polské protipotratové politiky.

Případ 37leté Polky Agnieszky, po které zůstaly tři děti, zveřejnila její rodina na sociálních sítích a upozornil na něj zpravodajský web wyborcza.pl. Ženě čekající dvojčata lékaři odmítli na konci loňského roku provést potrat po úmrtí jednoho z dětí. Musela tak týden čekat, než nakonec zemřelo i druhé.

"Poté, co 23. prosince zemřelo první dítě, byl zaujat vyčkávací postoj s tím, že existuje šance na záchranu druhého. Navzdory úsilí lékařů zemřel i druhý plod. Okamžitě bylo rozhodnuto o ukončení těhotenství, 31. prosince bylo možné provést potrat," uvedla nemocnice ve městě Čenstochová na jihu Polska, kde byla žena hospitalizovaná.

Související obsah

​Rodina se domnívá, že během doby, kdy Agnieszka čekala, až jí lékaři provedou potrat, se u ní objevila sepse, ačkoliv v lékařských záznamech o tom nebyla ani zmínka. Její stav se prudce zhoršoval a podle příbuzných nemocnice znemožňovala kontakt s pacientkou s tím, že k tomu nedala příslušné svolení. To ale nemocnice popírá.

Přesně měsíc po úmrtí prvního plodu jí selhalo srdce, lékařům se ale podařilo ji oživit. Její stav se ale nadále zhoršoval, přestala jí fungovat většina orgánů. Byla převezena do jiné nemocnice, kde personál začal konečně s rodinou komunikovat a vydal její zdravotní dokumentaci.

V úterý 25. ledna přesto Agnieszka zemřela. Nemocnice v Čenstochové nicméně popírá, že by její smrt souvisela s těhotenstvím. V prohlášení také zdůraznila, že čekání na potrat poté, co bylo zjištěno, že je jedno z dětí mrtvé, nemělo jiné než "zdravotní důvody".

Související obsah

​V době hospitalizace navíc Agnieszce vyšel pozitivní test na covid-19. Minulý týden se její stav výrazně zhoršil a po dalších vyšetřeních byly zjištěny známky plicní embolie a zánětu. Po převozu do nemocnice ve městě Blachownia byla v kritickém stavu. Příčinou smrti mohla být podle anonymního zdroje sepse způsobená koronavirovou infekcí, nikoliv komplikace související s těhotenstvím.

Rodina je ale přesvědčena o opaku. Na sociálních sítích zveřejnila výzvu k boji za spravedlnost, ve které se pustila do polské vlády kvůli protipotratové politice. "Je to další důkaz, že současná vláda má na rukách krev. Znovu zemřela těhotná, nevinná žena, manželka, matka, po které zůstaly tři děti. Kdo je za to zodpovědný? Nemocnice? Ústavní soud? Poslanci hlasující pro zákon proti potratům v Polsku?" píše rodina.

Případem se nyní zabývá policie pro podezření z ohrožení pacienta na zdraví a životě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz