Domácí

Výbuch a požár domu v Liberci. Záchranáři ošetřili 10 lidí

Záchranné složky ve čtvrtek ráno zasahovaly u požáru bytového domu v Kateřinkách v Liberci. Explodovala tam pravděpodobně propanbutanová lahev. Při výbuchu se zranilo 10 lidí. Jeden člověk musel být vrtulníkem přepraven na popáleninové centrum do Prahy. Je to už minimálně třetí podobný výbuch za poslední týden.

"Vyhlášen je 2. stupeň požárního poplachu, kdy k lokalizaci požáru došlo po 20 minutách od jeho nahlášení. Hasiči zachránili 4 osoby, ostatní opustili objekt samovolně před příjezdem jednotek," informovali hasiči po osmé hodině ranní na twitteru s tím, že v době vzniku události bylo v budově celkem 15 osob.

K záchraně lidí z bytového domu hasiči použili nastavovací žebřík a vyváděcí masky. "Záchranáři si do péče převzali zraněné obyvatele objektu, a to v celkovém počtu 10 osob," dodali hasiči.

Záchranáři převezli do nemocnic osm lidí. "Jedna osoba měla těžké zranění, jednalo se o popáleniny a byla letecky přepravena do nemocnice na Vinohradech v Praze. Další osoba, která měla středně těžký úraz a nadýchala se, byla převezena do liberecké nemocnice. Tři lidé, kteří se nadýchali, byli také převezeni do liberecké nemocnice a další tři, kteří se také nadýchali, byli převezeni do jablonecké nemocnice. Dvě nadýchané osoby pak odmítly transport," uvedl mluvčí záchranářů Michael Georgiev s tím, že mezi pacienty byli jak dospělí, tak děti. 

Související obsah

Některé hasičské jednotky z místa požáru okolo jedenácté hodiny dopoledne odjely, zbývající hasiči na místě ještě prováděli dohašovací práce. V budově stále pracovali i policisté. "Na místo jsme vyslali policejního psovoda se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání akcelerantů hoření," řekl redakci TN.cz policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Přesná příčina výbuchu se aktuálně zjišťuje. "Na místě probíhají i nadále úkony související s ohledáním místa činu. Případem se zabývají liberečtí kriminalisté s podezřením na obecné ohrožení z nedbalosti," sdělil Robovský. Hasiči po poledni informovali, že na místě zásahu zůstává JSDH Krásná Studánka, aby dohlížela na objekt i nadále.

Ohnisko požáru našli hasiči ve druhém patře, největší škody jsou ale v podkroví. Už ve středu se při výbuchu propanbutanové lahve na Hodonínsku zranil jeden člověk a minulý týden v obci Psáry výbuch zranil dokonce dva lidi. I přesto obliba LPG láhví v posledních letech stoupá.

"Měli byste si dávat pozor, aby lahev nebyla nijak orezlá, poškozená a ventil byl po naplnění zapečetěn," vysvětlil výkonný předseda České asociace LPG Ivan Indráček.

Související obsah

Plynovou lahev lze totiž legálně naplnit pouze ve specializovaných plnírnách. Podceňovat by se nemělo ani skladování. Nejdůležitější je lahev nepokládat, ale nechat ji stát. Dávat pozor je potřeba ale i na další věci. "Je doporučeno jednou za pět let měnit hadičky," uzavřel Indráček.

Každá láhev má na sobě také napsané, do kdy je platná její tlaková zkouška a tedy do kdy je bezpečné ji používat.

Hasiči zasahovali u požáru bytového domu v Liberci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz