Zahraničí

Zasněžený Jeruzalém. Sněhová bouře došla až na Blízký východ

Sněhová bouře Elpis, která v neděli zasáhla Turecko a Řecko, se přesunula nad Blízký východ. Od středečního večera vydatně sněžilo také nad izraelskou metropolí Jeruzalémem. Izraelská policie kvůli sněhu dočasně uzavřela dálnici mezi Jeruzalémem a Tel Avivem.

Bouře Elpis, která od neděle 23. ledna pokrývá Středomoří sněhem, poputovala dál na jihovýchod. Prvními oblastmi zasaženými sněhem byly Golanské výšiny a severní pobřeží Izraele. Tam také sněžilo nejvíce, než bouře postoupila až k Jeruzalému.

Jeruzalémský starosta Moše Lion občanům Svatého města poradil, aby ve středu v noci radši nevycházeli ven a ve čtvrtek vyhlásil pro školy sněhové prázdniny. Izraelská policie přes noc také uzavřela Dálnici 1, hlavní spojnici mezi Jeruzalémem a druhým největším městem Tel Avivem. Podle portálu Times of Israel ale dálnici ještě ten samý večer znovu zprovoznili.

Související obsah

​Na rozdíl od Turecka a Řecka Izraelci nával sněhu spíše vítali. "První letošní sněhulák v Sacherských zahradách už stojí," pochlubil se na facebooku ještě ve středu večer starosta Lion. I další obyvatelé Jeruzaléma se z přítomnosti sněhové nadílky radují a na sociálních sítích sdílí snímky zasněžených historických památek.

Sníh v Jeruzalémě není příliš častý. Teploty zde pod nulu padají jen velmi vzácně. Častější je sněžení ve výše položených částech Izraele, jako jsou například Golanské výšiny. Poslední výrazné sněžení pokrylo Jeruzalém sněhovou pokrývkou v únoru 2021, kdy na některých místech napadlo i 15 centimetrů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz