Koronavirus

V Česku odstartuje očkování další vakcínou proti covidu, oznámil Válek

Do Česka míří nová vakcína Nuvaxovid od společnosti Novavax proti onemocnění covid-19. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek na tiskové konferenci Nuvaxovid představil a uvedl, že je to očkovací látka stejně bezpečná a účinná jako mRNA vakcíny. Od úterý 1. února bude možné se předregistrovat na očkování tímto typem vakcíny.

Ministerstvo zdravotnictví spustí 1. února předregistraci na očkování vakcínou Nuvaxovid. "Je to dvoufázová vakcína pro lidi starší 18 let. Věřím, že první zájemci budou očkovaní v březnu," řekl na brífinku Válek. Resort očekává první dodávku vakcín na konci února. Objednáno je jich podle Válka několik set tisíc, přesné číslo neuvedl, ale zmínil, že je množství možné navýšit.

Nuvaxovid je proteinová vakcína a podle Válka by ji mohli využít ti, co se ještě očkovat nenechali. "Je vhodná pro všechny ty, kteří se z nějakých důvodů ještě nechtěli nechat očkovat, a mají obavy z těch modernějších mRNA vakcín. A také pro ty, co si chtěli vybrat klasickou vakcínu, která je navíc částečně vyráběna na území České republiky, tak si myslím, že tato vakcína pro ně bude sloužit," uvedl Válek.

Související obsah

Vakcína od společnosti Novavax je schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a je primárně určena pro ty, co ještě očkováni proti covidu-19 nebyli. Očkuje se dvěma dávkami, mezi kterými musí být interval 21 dní. Není určena pro posilovací dávky.

Od úterý 1. února se zájemci budou moci zaregistrovat přes centrální rezervační systém. V registraci si určí kraj, kde se chtějí nechat naočkovat, a podle zájmu pak bude probíhat přerozdělování vakcín mezi kraji a očkovacími centry. Očkovací látku si bude moci objednat i praktický lékař. Podrobnosti o vakcíně Nuvaxovid si můžete přečíst na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Válek na tiskové konferenci také zmínil, že současná protiepidemická opatření by se mohla uvolnit 1. března nebo 1. dubna podle vývoje epidemie. Ke konci tohoto týdne ministr počítá až s 80 tisíci nakaženými za den, vlna omikronu podle něj bude vrcholit tento a příští týden.

Podívejte se na záznam tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz