Domácí

15 let od osudného výstřelu. Hitmaker Karel Svoboda ukončil pistolí svůj život

15 let od osudného výstřelu. Hitmaker Karel Svoboda ukončil pistolí svůj život
Karel Svoboda | Zdroj: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Původně měl být stomatologem, ale studium hry na klavír a láska k muzice nasměrovaly Karla Svobodu do uměleckých sfér. Opustil medicínu a od poloviny 60. let hrál ve skupině Mefisto a skládal jeden hit za druhým. V pátek si připomínáme 15 let od jeho odchodu z tohoto světa.

Svoboda byl milovník života a muž, který měl úspěch, slávu i peníze. Ale ani jeho život nebyl ušetřen tragédií. Brzy po revoluci mu zemřela manželka Hana, kterou si v roce 1969 bral. Ve druhém manželství se mu narodila dcera Klárka, ale osud jí vyměřil kvůli leukémii jen čtyři roky života.

Karla zasáhla i smrt bratra Jiřího, který v necelých 60 letech podlehl problémům s cukrovkou. Toto všechno mohlo mít svůj podíl na jeho psychických problémech. A tak lednového nedělního podvečera roku 2007 na zahradě svého domu v Jevanech k šoku všech přátel i příznivců ukončil legálně drženou pistolí svůj život. Bylo mu 68 let.

Související obsah

Svobodům patřil film

O sedm let mladší Jiří byl opakem Karla. Neměl rád pozornost médií, žil spíše v ústraní a podobně jako bratr se věnoval komponování filmové muziky. Ze spousty vydařených snímků stačí jmenovat Obecnou školu či seriál Náhrdelník s Libuší Šafránkovou v hlavní roli.

​Karlova práce byla mnohem obsáhlejší a prosadil se i na zahraničním trhu. V jeho seriálech a filmech hrála Claudia Cardinalová nebo Bud Spencer. Přesto nejslavnější filmovou muzikou bude navždy ta k legendární pohádce Tři oříšky pro Popelku, oceněná v roce 1977 v Panamě.

Šlágry nejen pro Gotta

Karel Svoboda měl neuvěřitelný cit pro melodii s důrazem na výrazný a snadno zapamatovatelný refrén, z čehož těžil hlavně zpěvák Karel Gott, ale i další.

Zpěvačka Hana Zagorová se uvedla hitem Gvendolína, Jiřímu Kornovi odstartovala kariéru Yvetta. Dále písně S láskou má svět naději či Říkej mi vydláždily cestu ke Zlatému slavíku Petře Janů a Medové dny stály na startu dvojice Bartošová & Sepéši.

Hitmaker typu Karla Svobody se u nás už nejspíš nenarodí...

Povídejte na video ze šťastných let Karla Svobody:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz