Koronavirus

Tyto státy už neskáčou, jak covid píská. MAPA, kde začali s rozvolňováním

Tyto státy už neskáčou, jak covid píská. MAPA, kde začali s rozvolňováním
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Státy západní Evropy už začínají s rozvolňováním. Díky vysoké proočkovanosti si to mohou dovolit, přestože počty nově nakažených jsou stále vysoké.

Francie, Velká Británie, Španělsko a další už začínají s rozvolňováním opatření proti koronaviru. Přitom některé z nich mají i nadále vysoké nárůsty nakažených, ačkoliv už mají vrchol poslední vlny za sebou.

Portál tvnoviny.sk připravil také mapu, kde se můžete podívat, které země rozvolňují opatření. Proočkovanost v těchto zemích je podle portálu Our World in Data minimálně 71 procent (plné očkování) či v případě započítání i částečného očkování 77 procent. Pro srovnání, v Česku je plně očkováno 63 procent lidí a 64 procent při započítání lidí s alespoň jednou dávkou.

Tyto země rozvolňují opatření, data podle Our World in Data Zdroj: tvnoviny.sk

Francie

Francouzská vláda připravila časový plán rozvolňování koronavirových opatření od začátku února. Rozvolnění ale bude platit pro očkované obyvatelstvo. Ve Francii je to 76 procent lidí, spolu s částečně očkovanými to dělá dohromady téměř 80 procent.

Španělsko

Španělsko plánuje rozvolnění protikoronavirových opatření, v poslední době se ale koronavirus hodně šíří mezi dětmi. Ve Španělsku je plně naočkováno 82 procent lidí, spolu s obyvateli, kteří nemají vakcinaci dokončenou, je podíl více než 87 procentech.

Velká Británie

Od čtvrtka ruší Velká Británie nošení roušek a práci z domu v Anglii. Ostatní části země jsou ale zatím opatrnější. Skoro 71 procent Britů je plně očkovaných, podíl lidí s alespoň jednou dávkou je asi 77 procent.

Související obsah

​Itálie

Itálie rozvolňuje opatření, například cizinci budou mít do země od 1. února jednodušší vstup. Plně očkovaných je v Itálii asi 76 procent, spolu s částečně očkovanými je celková hodnota asi 83 procent.

Dánsko

V Dánsku plánují rozvolňování od 1. února, přestože v zemi přibývá nakažených. Mohou si to dovolit díky vysoké proočkovanosti. Ta je 83 procent, plné očkování má 81 procent Dánů.

Irsko

Téměř všechna opatření zrušila vláda v Irsku. Minulý týden měl ostrovní stát jeden z největších přírůstků nakažených, zároveň ale patří mezi premianty v očkování. To má v zemi 81 procent lidí, plně očkovaných je 78 procent.

Související obsah

Belgie

V Belgii se už minulý týden otevřely bary a restaurace až do půlnoci, povolené jsou sporty vevnitř. Plné očkování má 76 procent Belgičanů, i s částečně očkovanými je chráněno 78 procent obyvatel.

Nizozemí

V Nizozemí se daří držet na nízkých hodnotách hospitalizované s covidem. Vláda tento týden ve středu povolila s omezenou kapacitou otevření barů, restaurací i muzeí. Lidé mohou i do kin, divadel a na sportovní utkání. Proočkovanost je v zemi 78 procent, všechny dávky má 72 procent obyvatel.

Česká republika

V České republice představila vláda tento týden změnu v opatřeních, kdy 30 dní po covidu se lidé nemusí v zaměstnání a ve školách testovat, navíc nemusí ani do karantény. Testovat se ale budou pravidelně studenti a pracovníci vyšších odborných škol. "Vývoj varianty omikron odpovídá predikcím, na základě kterých vláda rozhodovala. Očekáváme, že pandemie během příštího týdne dospěje k vrcholu. Nadále sledujeme všechna důležitá čísla," sdělil premiér Petr Fiala (ODS).

Anglie dělá tečku za covidem, podívejte se na reportáž TV Nova z minulého týdne: 

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz