Domácí

Nacisté zabili miliony Židů. Přeživší popsali své zážitky z holokaustu

Většina obětí holokaustu byli Židé. Jejich pronásledování v Československu začalo v březnu 1939. Od protižidovských kampaní přes zákazy a nařízení až po deportaci do koncentračních táborů.

"Byly přijaty Norimberské zákony, kdy se z části obyvatel staly obyvatelé druhé kategorie. Lidé byli na legálním základě vylučovaní ze zaměstnání, byli připraveni o sociální jistoty, vystěhováni z bytu, veřejně označovaní," vysvětlil ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

"Já jsem se bála, co na to budou lidé říkat. A jeden pán v tramvaji se na nás podíval a povídá, aby to všichni slyšeli: ˈTo jsou dvě princezny a mají zlatou hvězduˈ," uvedla jedna z přeživších.

Nacisté provozovali více než 42 tisíc věznic, ghett a táborů. Největším byl vyhlazovací tábor v Osvětimi, který se později stal symbolem masového vyhlazování Židů. Z vlakového nádraží Praha-Bubny bylo za holokaustu do koncentračních táborů deportováno na 50 tisíc českých Židů.

Související obsah

"Maminka jen jednou plakala. Jinak, i když jsme odjížděli, se drželi, neplakali. To jsme nevěděli, že je to navždycky," popsala další žena, která holokaust přežila.

Většina českých Židů byla deportovaná do Terezína a odtud pak do vyhlazovacích táborů, zejména do Osvětimi. Mnohé z deportovaných poslali nacisté hned po příjezdu přímo do plynových komor. "Jsem se jenom ptala každého, aby mi řekli, že ten kouř není maminka s tatínkem," řekla Marta Kottová.

V táborech panovaly drsné podmínky. Málo jídla, žádná hygiena a ukrutná zima. "Dneska si říkám, jak jsem to vydržela. Teď tady stojím oblečená v kožichu a je mi zima. Ale když jsem byla nahá a měla jsem jenom sukni," uzavřela další žena, co si prošla koncentračním táborem.

Počet obětí holokaustu při započítání terorizovaného civilního obyvatelstva se odhaduje mezi 11 až 17 miliony. Tolik lidských životů mají nacisté na svědomí. Kromě Židů mezi nimi byli i Romové, homosexuálové nebo političtí vězni, velkou část ale tvoří i obyvatelé Sovětského svazu.

Kristýna Bezděková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz