Domácí

Antichartu podepsaly stovky umělců. Od akce v Národním divadle uběhlo 45 let

Přesně před 45 lety v Národním divadle vyvrcholila největší mediální kampaň normalizačního režimu. Stovky umělců ten den podepsaly "Provolání československých výborů uměleckých svazů", později známé jako Anticharta, a vymezili se tak proti Chartě 77. Ta vyzývala tehdejší komunistický režim k dodržování lidských práv v Československu.

Přesně před 45 lety se konala jedna z nejviditelnějších propagandistických akcí té doby, podepisování takzvané Anticharty. Ta byla odpovědí tehdejšího režimu na Chartu 77.

"Všechny nejlepší síly utajené v lidu a jeho schopnostech, v jeho společenských snahách i v celé národní kultuře směřovaly vždy k jednomu cíli. Učinit tuto zemi šťastným domovem člověka, domovem člověka stále bohatšího a radostnějšího," uvedla při podpisu Anticharty herečka Jiřina Švorcová.

Související obsah

"V tom období normalizace, kdy se zdálo, že režim má všechno plně pod kontrolou, tak se objevila skupina intelektuálů, kteří tu petici sepsali a režim měl skutečně obavy, že se to může rozšířit mezi lidi a může to vyvolat nějaké protirežimní nálady," vysvětlil historik Libor Svoboda.

Do Národního divadla na žádost komunistické strany 28. ledna 1977 dorazily stovky umělců a známých osobností. Antichartu podepsal třeba Jan Werich, Karel Höger, Radovan Lukavský, Karel Gott nebo Eva Pilarová. Ta o mnoho let později přiznala, že nebyla tak statečná jako třeba Marta Kubišová.

"Našla se celá řada lidí, která se odmítla k té akci připojit, a ty následky, které to na ně mělo, nebyly nulové. Pak se neobjevovali v televizi nebo rádiu," sdělil překladatel Michael Žantovský.

Někteří z nich tvrdili, že nevěděli, co podepisují, a mysleli, že jde například o prezenční listinu. Celkem Antichartu podepsalo skoro 7,5 tisíce umělců.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz