Koronavirus

Je infekčnější a PCR testy ji stěží odhalí. Co zatím víme o "neviditelné variantě"

Je infekčnější a PCR testy ji stěží odhalí. Co zatím víme o "neviditelné variantě"
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Varianta BA.2, která se šíří i v Česku, zůstává stále velkou neznámou. Dostupné informace ale čím dál víc naznačují, že je infekčnější než omikron –⁠ v některých státech už ho dokonce vytlačuje. Zároveň se o ní hovoří jako o tzv. neviditelné variantě, neboť je těžké ji identifikovat pomocí PCR testů.

Varianta BA.2 byla odhalena v prosinci loňského roku, jedná se tak v podstatě o novinku, o níž zatím odborníci mnoho nevědí. Jde o subvariantu omikronu a obavy zatím nevzbuzuje.

Přesto si vědci, a nejen oni, všímají, že je vysoce nakažlivá –⁠ pravděpodobně ještě více než omikron BA.1, který je původní a aktuálně ve většině zemí dominantní, a to včetně České republiky. Podle odhadů dánského výzkumného institutu je BA.2 o 50 % infekčnější než původní omikron.

Související obsah

​Právě Dánsko je zemí, kde se BA.2 šíří nejvíce. Aktuálně je tam už převažující variantou, která rychle vytlačuje původní omikron. "Mohli bychom očekávat, že se v příštích několika týdnech stane dominantní i ve Velké Británii," řekl pro časopis Fortune britský epidemiolog John Edmunds. "Je těžké říci, jaké to bude mít důsledky. Může to dokonce vést k dalšímu vrcholu epidemie," dodal.

Navzdory rychlému šíření ale počáteční analýzy neodhalily nárůst v počtu hospitalizací. Vědci ale nadále pracují na studiích, aby variantu pochopili a zjistili, jak účinné jsou proti ní vakcíny. Kromě toho, že je vysoce infekční, je BA.2 zajímavá i z jiného důvodu.

Související obsah

​"Chybí u ní mutace spike proteinu 69–70, která způsobuje tzv. SGTF, takže je obtížnější ji identifikovat na PCR testech. Proto se jí přezdívá skrytá varianta," vysvětlila pro Medical News Today Anna Ssentongová z pensylvánské univerzity. Doplnila, že BA.2 má o 20 mutací více než varianta omikronu BA.1, takže by klidně mohla být odolnější vůči vakcínám.

Podle infektologa Richarda Reithingera ale podobně jako původní omikron nejspíš bude způsobovat méně závažný průběh onemocnění než delta. "Zejména pokud je člověk plně očkován. To však nakonec budou muset potvrdit studie, které by měly přinést výsledky v několika následujících týdnech," konstatoval.

V Česku bylo ke 31. lednu podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rozpoznáno 88 případů varianty BA.2. Zatím se jich ale potvrdilo pět.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz