Koronavirus

Nejen kašel a rýma. Pět kožních potíží, které mohou být příznaky omikronu

Nejen kašel a rýma. Pět kožních potíží, které mohou být příznaky omikronu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Příznaky omikronu, který se aktuálně rychle šíří i v České republice, se u většiny nemocných podobají běžnému nachlazení. U některých lidí se ale objevila i řada problémů s kůží. Odborníci upozorňují na několik kožních neduhů, které se mohou objevit jako další příznaky covidu-19.

Kašel, rýma, horečka nebo škrábání v krku jsou příznaky, které se nejčastěji objevují při onemocnění covidem-19. Pozornost byste ale měli věnovat i stavu své kůže, některé kožní potíže totiž mohou znamenat, že jste se nakazili omikronem. Deník The Mirror s odkazem na iniciativu zdravotnické společnosti ZOE přinesl seznam několika takových příznaků.

Vyrážka podobná kopřivce

Vyrážka patří mezi méně známé, přesto poměrně časté příznaky covidu-19. Podle dat iniciativy ZOE patří dokonce mezi pět hlavních symptomů. U pacientů jsou přitom zpravidla hlášeny dva typy vyrážky. První připomíná kopřivku a projevuje se vystouplými zarudlými pupínky, které velmi svědí. Začíná to obvykle v oblasti chodidel nebo dlaní.

Související obsah

Vyrážka podobná potničkám

Druhým typem vyrážky jsou drobné červené puchýřky, které připomínají potničky. Mohou přetrvávat několik dní, dokonce i týdnů.

Vybledlá kůže

Na rozdíl od vyrážky, která je častým příznakem, se změna barvy kůže objevuje spíše vzácně a může naznačovat vážný problém. V závažných případech totiž covid může způsobit pokles hladiny kyslíku v krvi, v důsledku čehož může být kůže bledá a bezbarvá. Pokud na sobě zpozorujete tento příznak v kombinaci s dušností, bolestí a tlakem na hrudníku a dezorientací, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Související obsah

Covidové prsty

Tzv. covidové prsty jsou poměrně známým příznakem, který postihuje zejména prsty na nohou. Ty jsou zarudlé, oteklé, mohou pálit, bolet a v extrémních případech se mohou objevit i ložiska odumřelé tkáně. Pozoruhodné je, že odborníci tento symptom zpozorovali zatím u všech variant koronaviru.

Bolavé rty

U některých pacientů s covidem se vyskytly také potíže s kůží na rtech, která byla popraskaná a studená. Rty mohou být bolavé, suché a šupinaté.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz