Počasí

Na horách napadlo nejvíce sněhu za letošní zimu, příští týden přijde obleva

Na horách napadlo nejvíce sněhu za letošní zimu, příští týden přijde obleva
Ilustrační foto Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Od pondělí do čtvrtečního rána na českých horách napadlo až 40 centimetrů sněhu, což je zatím nejvíce za letošní zimu. Nejvyšší sněhová pokrývka (162 cm) i nadále leží v okolí Blatného vrchu na Šumavě, od pondělí tam připadlo 34 centimetrů. Také o víkendu bude na horách sněžit, příští týden už ale přinese oblevu. Teploty půjdou výrazně nahoru.

Sněžit na horách bude i o víkendu

Přes metr sněhu hlásí na Šumavě také Plechý (116 cm) a Rokytská slať (110 cm). Na Lysé hoře v Beskydech leží 105 cm sněhu. V Krkonoších dosahuje sněhová pokrývka na Labské boudě 125 cm, na Černé hoře 126 cm. V Krkonoších navíc platí 3. stupeň lavinového nebezpečí. 

V pátečních večerních hodinách přinese studená fronta do hor další sníh, do sobotního večera napadne na horách na severu území nejčastěji kolem 10 cm sněhu. Vydatnější srážky přinese neděle, od 800 m nad mořem napadne i přes 20 cm sněhu. V kombinaci s čerstvým větrem se budou opět tvořit sněhové jazyky nebo závěje. V pátek večer bude zesilovat mírný jihozápadní vítr na čerstvý s nárazy o rychlosti až 55 km/h. V sobotu bude foukat čerstvý západní vítr s nárazy o rychlosti 55 km/h a v neděli přechodně s nárazy až 90 km/h.

Příští týden přijde obleva

Příští týden přinese předjarní charakter počasí. Oblast vysokého tlaku vzduchu slibuje ubývání oblačnosti a srážek. Odpolední teploty půjdou nahoru – v nižších polohách naměříme nejčastěji mezi 6 až 12 °C a lehce nad bodem mrazu se bude teplota pohybovat také v 1 000 m na horách. Odtávání budou zpomalovat noční mrazy a relativně vysoká sněhová pokrývka.

Oteplení v hladině 850 hPa příští týden Zdroj: www.wetterzentrale.de

​Nejvyšší únorová výška sněhu byla naměřena 29. února 1952 na Lysé hoře (293 cm). Hodně sněhu leželo i 15. února 1938 v Rudolfově (220 cm).

Podívejte se na páteční předpověď počasí: 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz