Naše Česko

Česká Zpívající lípa bojuje o uznání. Tohle jsou TOP stromy Evropy

Česká Zpívající lípa bojuje o uznání. Tohle jsou TOP stromy Evropy
Zpívající lípa Zdroj: Nadace Partnerství / Lucie Mojžíšová

V klání o Evropský strom roku 2022 nechybí ani česká lípa, přezdívaná Zpívající. Ve 12. ročníku oblíbené ankety stojí proti dalším 15 stromům, které získaly titul Strom roku na národní úrovni. Podpořit 700 let starou Zpívající lípu můžete i vy!

Lípa s přízvisky Lukásova nebo Zpívající, se tyčí do výšky 25 metrů. Na podzim vyhrála národní kolo Strom roku a nyní se pokouší pokořit ostatní stromy Evropy. Ačkoliv je dutá, stále si udržuje vitalitu i původní korunu a kmen, přestože je jí už 700 let.

Svůj název získala na základě pověsti, podle níž se v její dutině ukrýval na konci 17. století hospodář, který v úkrytu stromu přepisoval bibli. Stařeček si při transkripci prozpěvoval, byl ale hluchý a jeho hlas se nesl do noci tak daleko, že místní začali věřit, že zpívá sám strom.

Související obsah

​Kláním Zpívající lípy žije celá obec Telecí. "Můžete navštívit lipovou výstavu Příběhy lípy. Zapojit se lze do výtvarné, literární soutěže Lípa mýma očima, připravujeme také soutěžní lipové kvízy a v neposlední řadě krátký film s příběhem našeho stromu," představuje aktivity, které v Telecím podporují svou lípu, její majitelka Veronika Dvořáčková. 

Hlasovat pro českou lípu můžete na těchto stránkách. Označit je ale potřeba i nějaký další ze stromů, které se vám líbí. V tuto chvíli je na prvním místě polský Dub Dunin s přibližně 23 tisíci hlasy. Česká lípa je v tuto chvíli na sedmém místě, ale nic není ztraceno. Hlasovat pro svého favorita můžete do konce února. Všechny stromy si můžete prohlédnout v galerii.

​Anketa Evropský strom roku vznikla v roce 2011 v návaznosti na oblíbenou českou verzi. Do finále evropské soutěže vždy postupují vítězové národních kol. "Smyslem je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit je. Mírní letní vedra, umožňují nám zhluboka se nadechnout a pomáhají tlumit klimatické změny," popisuje Josef Jarý z Nadace Partnerství, který mezinárodní klání koordinuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz