Domácí

Odbory před jednáním zuří. Vláda jim pořád neřekla, kde chce v rozpočtu šetřit

Ve středu ráno má vláda začít jednat o státním rozpočtu se zástupci odborů a zaměstnavatelů. Jenže ti stále nedostali klíčové informace, v jakých odvětvích chce kabinet ušetřit slibovaných 80 miliard korun. Vláda odborům sice ve večerních hodinách poslala část návrhu úspor, ale v některých případech bez konkrétních částek. Dá se tedy očekávat, že jednání příliš v klidu probíhat nebude.

"Pokud z něčeho budeme vycházet, tak je to pouze ze zkušeností s rozpočtem starým," předpokládá šéf odborů Josef Středula. Jednání začne ve středu ráno a odbory prý dostaly nekompletní podklady. Přitom ještě během dne vláda slibovala, že je dodá.

"Ministerstvo financí ve spolupráci s dalšími resorty dělá vše pro to, aby sociální partneři dostali podklady co nejdříve," řekl mluvčí vlády Václav Smolka. Jenže i kdyby prý přišly všechny dokumenty, nebyla by šance je nastudovat, a to ani kdyby nespali. Podle odhadů může mít přepracovaný návrh rozpočtu až 800 stran.

"To není jako kupovat housku na krámě, kde odškrtnete jednu položku, odstraníte jednu, přidáte další. Tady musíte projít celou agendu, musíte zjistit, jaké ty škrty budou mít důsledky," upozornil ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

"Chceme najít 80 miliard úspor, předpokládám, že to číslo je reálné v rámci příjmů," prohlásil na začátku ledna ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). "Ve chvíli, kdy by to nesplnili, tak to bude rána jejich důvěryhodnosti a vzkaz voličům, že nemůžou brát tak vážně, co vláda říká," myslí si politolog Stanislav Balík.

Jenže právě škrty v rozsahu 80 miliard korun podle ekonomů můžou být problém a není tedy divu, že se na tom vláda zasekla. "Je to mise nemožná a myslím si, že to bude hodně bolet řadu lidí," sdělil Kovanda. 

Už teď je prý jasné, že šetřit se bude třeba v případě armádních nákupů nebo ve zdravotnictví. "Podle těch informací, které máme, je to skoro miliarda na investice, které mají proběhnout ve státních nemocnicích. Celkem ta částka představuje asi 14 miliard," řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Takový výpadek příjmů se podle odborů může projevit na dostupnosti a kvalitě zdravotní péče.

kdu, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz