Ekonomika

Dodavatelé energií ohlásili zdražení. Ceny letos stoupnou až o čtvrtinu

Dodavatelé energií ohlásili růst cen. Podle nových ceníků letos zdraží až o čtvrtinu. S výrazným zásahem do rodinného rozpočtu se v Česku potýká každá druhá rodina a řada z nich uvažuje o tom, že požádá o pomoc stát.

Elektřina, plyn a teplo. Zdražování energií se týká 54 procent domácností v České republice a mnoho z nich už kvůli vyšším cenám méně topí a svítí. Ceny energií se oproti loňskému roku zvýšily téměř na trojnásobek. Za odebranou elektrickou energii průměrná česká domácnost zaplatí v přepočtu 20 tisíc korun ročně.

K loňskému roku přestalo elektřinu a plyn dodávat 12 obchodníků. Kvůli ukončení činnosti některých dodavatelů si tak lidé museli sehnat náhradu.

"Převzali jsme zákazníky od Bohemia Energy a dalších končících dodavatelů v rámci režimu dodavatele poslední instance," prozradil mluvčí ČEZu Roman Gazdík. "Z našeho pohledu doporučujeme být u tradičních velkých dodavatelů energie, protože tam je jistota, že tito dodavatelé budou na trhu i nadále," uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Související obsah

Podle zástupce ČEZu, což je největší dodavatel energií, by se situace mohla zlepšit. "Cena plynu je vysoká. Pokud se však situace na Ukrajině uklidní a zima třeba bude teplá, tak ceny plynu půjdou dolů. To znamená že klesnou i ceny elektřiny," naznačil mluvčí ČEZu Gazdík.

Řada lidí teď hledá způsoby, jak získat peníze do rodinného rozpočtu například od státu. "Lze požádat o příspěvek na bydlení, o doplatek na bydlení a o mimořádnou okamžitou pomoc," poradil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​Na příspěvek mají nárok ti, kterým 30 procent příjmu nevystačí na pokrytí nákladů na bydlení. Jeho maximální výše může dosáhnout téměř 19 tisíc korun měsíčně v závislosti na počtu lidí v rodině a místě bydliště.

Natálie Vašková, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz