Domácí

Některé děti musí skončit se sportem. Může za to zdražování energií

Kvůli drahým energiím se zvýšily také náklady na provoz sportovišť a s nimi i cena za tréninky. To znamená, že některé rodiny si je už nebudou moci dovolit a mnoho dětí tak bude muset se sportováním skončit. Navíc až 60 procent sportovních klubů je kvůli zvýšeným nákladům na pokraji krachu.

Nikolka má sen mít jednou dres s lvíčkem na prsou. Patří k nejlepším ve své kategorii, ale teď to vypadá, že možná s tenisem skončí. "Miluju to a chtěla bych se stát reprezentantkou České republiky," prohlásila. Jenže kvůli stále dražším tréninkům, které si rodina nemůže dovolit, asi bude muset s tenisem skončit.

"Nevíme, co budeme dělat. Zatím finance bereme z úspor. Jestli energie budou dál zdražovat, budeme muset omezit tréninky," řekl tatínek Nikolky. Ta už přišla o svoji parťačku. Sportovní klub totiž šetří i na vytápění a dětem je v hale zima. "Děvče bylo ztuhlé a tatínek řekl, že už jezdit nemůžou, protože se vůbec nemůže připravit na hru," vysvětlil Nikolčin tatínek.

Související obsah

Problémy mají i velké kluby, jako je Tatran Střešovice nebo Tělovýchovná jednota Bohemians. "Když jsme začátkem ledna dostali avízo, že bude silová energie o 300 procent dražší a plyn by se měl zdražit šestkrát, v jednu chvíli jsem si říkal, že to budeme muset zavřít, zamknout a utéct," prozradil předseda Tatranu Střešovice Martin Vaculík. "Je to strašné, uvažujeme, že budeme muset dokonce jednu z našich hal prodat," řekl generální sekretář TJ Bohemians Praha Richard Šach.

Slávistickému spolku se energie zdražily o 50 procent, měsíčně se jedná o více než půl milionu korun. "Aby to nedopadlo tak, že sportoviště v roce 2022 uzavřeme," vyjádřil své obavy předseda TJ Slavia Jiří Vrba.

Související obsah

Až polovina sportovišť omezuje provoz a teplo v hale začíná být čím dál vzácnější. "Řešíme to. Hlavně u halových sportů hrozí, že budou rušeny i zápasy, protože tam je často teplota nižší než 18 stupňů," prohlásil předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Sportovní kluby trápí také nedostatek peněz na trenéry. "Určitě se potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných trenérů," řekl předseda SK Slavia Jesenice Radan Mikša. "Náš klub urgentně potřebuje dva profesionální trenéry. Voláme o pomoc," sdělil Jiří Tureček z Beach volleyball clubu Chodov. Podle Národní sportovní agentury se bude šetřit na opravě sportovišť, ale slíbené dotace kluby dostanou v plné výši.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz