Napřímo

Boris Johnson je klaun, Rusko vs. Ukrajina je připravená hra, říká Zaorálek

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) promluvil o situaci na Ukrajině v pořadu Napřímo. Podle něj to má Rusko vše připravené jako jednu velkou šachovou partii. Některé sankce proti Rusku jsou podle něj zanedbatelné.

U dlouhého stolu v Kremlu se poslední týdny střídaly diplomatické návštěvy obden. Ruské jednotky dostaly oficiální povel posunout se na Ukrajinu. "Nepředpokládal jsem, že nastane velký masivní útok na celou Ukrajinu, to si pořád dovoluji tvrdit. Jednak na to Rusko nemá dostatek vojáků a muselo by čelit odporu obyvatel, nedává mi to smysl," myslí si Zaorálek.

Podle něj Putin všechny vodil za nos, diplomatické snahy prý byly nutné, ale mnoho nezměnily. "Účinkovali jsme v inscenaci, ve které nás někdo vodil za nos. Zřejmě má přesnou představu a postupuje krok za krokem a pravděpodobně bude i dál. To vše má svůj smysl. Můžeme hovořit o tom, že jsme se probudili do studené války," tvrdí bývalý ministr zahraničí.

Související obsah

Zaorálek podotýká, že podmínky, které dalo Rusko Ukrajině, jsou naprosto nepřijatelné. "To jsou nesplnitelné podmínky. Je to naprosto cynické a nedává to žádný prostor pro vyjednávání," podotýká Zaorálek.​ "Myslím si, že Rusko chce znemožnit Ukrajině normální život a nejen přístup k moři," dodává.

Podle něj většina sankcí, která byla přijata vůči Rusku, nejsou nijak zásadní až na Nord Stream 2. "Mně připadá Boris Johnson trochu jako klaun, který křičel, jaké to budou strašné sankce. Ale ty sankce, které přijala Velká Británie, nijak relevantní nejsou," nastínil Zaorálek.

Související obsah

​Podle něj Rusko počítá s těmi sankcemi, které přicházejí. "Rusko to hraje jako šachovou partii, kterou má promyšlenou z hlediska času, sankcím už uzpůsobilo i ekonomiku. To ale neznamená, že jsou sankce zbytečné, musíme to udělat alespoň jako symboliku," doplňuje.

Kuriózní podle něj je, že i když Západ spolu s námi je znatelně ekonomicky mocnější, jsme kupodivu v tomto sporu ve slabší pozici. "Protože proti nám stojí někdo, kdo nám dává naprosto neomaleně najevo, že může použít zbraně, což my nemůžeme. Mají připravené hypersonické rakety. Zbraň je nejsilnější karta, kterou Rusko má," říká.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz