Domácí

Jaderné elektrárny v ČR zavádí přísná opatření. Ostře hlídané jsou i vojenské areály

Na válečný konflikt na Ukrajině a rizika s ním spojená už reagují také různá strategická zařízení v Česku. Na nejvyšší stupně zabezpečení přecházejí třeba jaderné elektrárny, zařízení Správy státních hmotných rezerv nebo vojenské objekty.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou klíčová strategická zařízení v Česku. Jejich bezpečnost je prioritou státu a teď při ruské invazi na Ukrajinu o to víc. V souvislosti s válkou na Ukrajině přešla jaderná elektrárna Dukovany na nejvyšší možný stupeň zabezpečení.

Přímo do elektrárny nemá přístup nikdo, kdo není pro její chod nezbytně nutný. V pohotovosti je dukovanská zásahová jednotka. "Je to speciální jednotka Policie ČR, která sídlí přímo v areálu jaderné elektrárny," upřesnil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Související obsah

​Před případnými hrozbami ze vzduchu, třeba útoky dronů nebo letadel, elektrárnu chrání speciální technologie. Laserové paprsky odhalí cokoli, co se dostane do hlídaného prostoru – kilometr nad elektrárnu nebo dva okolo ní. Narušitele označí s přesností na dva centimetry.

"Dává nám informace o počtech narušitelů a jejich poloze," vysvětlil Martin Vojtek, který tuto technologii zajišťuje.

Přísnější opatření už přijala i česká armáda, a to v okolí svých základen, muničních skladů a dalších vojenských objektů.
Vyšší stupeň zabezpečení má platit i v zařízeních Správy státních hmotných rezerv, jako jsou sklady paliv, nebo v okolí přehrad jako zdrojů pitné vody.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz