Zahraničí

Ukrajina není sama! Česko pošle zbraně za 188 milionů, oznámilo ministerstvo

České ministerstvo obrany v sobotu ráno oznámilo, že Ukrajině pošle zbraně a munici v hodnotě 188 milionů korun. V pátek se země poprvé od zahájení ruské invaze dočkala dodávky vojenského materiálu od některého z evropských států. Na Ukrajinu dorazil konvoj s výzbrojí, kterou daruje sousední Polsko. Informoval o tom polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Česko pošle Ukrajině kulomety, samopaly, odstřelovací pušky, pistole a tomu odpovídající munici v hodnotě 188 milionů korun. V sobotu ráno to na twitteru uvedlo ministerstvo obrany. "Vláda v sobotu schválila další pomoc Ukrajině, která čelí ruskému útoku. Bezprostředně zajistíme i dopravu na místo, které určí ukrajinská strana. Naše pomoc nekončí!" tweetoval rezort.

Následně ministerstvo oznámilo, jaké zbraně Ukrajině Česko poskytne. Jde o 30 150 pistolí vzor 82, 5 000 útočných pušek vz. 58, 2 085 samopalů vz. 61 Škorpion, 3 200 kusů kulometů vz. 59, 12 odstřelovacích pušek Dragunov a 19 odstřelovacích pušek Falcon. K tomu Česko Ukrajině dá dohromady 3 775 000 nábojů různých typů.

Česko ještě před zahájením invaze darovalo Ukrajině dělostřelecké granáty. Ministryně Černochová na tiskové konferenci v sobotu uvedla, že Česko Ukrajině munici doručí. Původně si měli Ukrajinci zajistit dopravu sami, ale do vypuknutí konfliktu to nestihli. 

Už v pátek dorazil na Ukrajinu konvoj z Polska. "Kolona s municí, kterou předáváme Ukrajině, už dorazila k našim sousedům. Podporujeme Ukrajince, jsme solidární a rozhodně jsme proti ruské agresi," uvedl Mariusz Blaszczak na twitteru. Zveřejnil i fotku zhruba desítky nákladních vozidel.

Polský deník Gazeta Wyborcza pak s odkazem na zdroj z kanceláře ukrajinského prezidenta zveřejnil seznam výzbroje, kterou konvoj na Ukrajinu přivezl. Poláci měli Ukrajincům poslat osm dronů, stovky kusů munice do 60mm minometů, necelé dva tisíce dělostřeleckých granátů ráže 152 mm, přes 30 tisíc nábojů do 23mm protiletadlových kanonů a 42 tisíc přileb.

Kyjev očekává také přes 10 tisíc útočných pušek Grot a Polsko je Ukrajině ochotné dodat i protitankové střely Javelin. Dodávka je ale podmíněna tím, že Američané za ně Polsku dodají nové střely.

Související obsah

​Pomoc Ukrajině oznámil i další členský stát NATO Estonsko. "Pošleme 25 tisíc balíčků vojenské stravy, lékařské vybavení, prostředky osobní ochrany, další střely Javelin a protileteckou munici, oznámil podle agentury Interfax-Ukraine na tiskové konferenci generální tajemník estonského ministerstva obrany Kusti Salm.

V neděli pak Nizozemsko oznámilo, že Ukrajině předá 200 protiletadlových střel Stinger. O rozhodnutí vlády informoval web NLTimes. Vláda také schválila dodávku 100 odstřelovacích pušek a příslušné munice, sedm radarů, detektory kovu, roboty k vyhledávání min, 3 000 příleb, 2 000 neprůstřelných vest.

Pomoc Ukrajině přichází navzdory výhrůžkám ruského prezidenta Vladimira Putina, který po zahájení invaze varoval, že státy, které se budou snažit do konfliktu zasahovat, "pocítí následky, jaké nikdy neviděly".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz