Domácí

Do pomoci se zapojily i české firmy. Díky nim na Ukrajinu odjelo pět kamionů

Do humanitární pomoci Ukrajině se zapojili české firmy a jednotlivci. V neděli z Prahy vyrazilo celkem pět plně naložených kamionů. Do ukrajinského Lvova by měly přijet zítra v noci.

Trvanlivé potraviny, konzervy, instantní polévky, dětské pleny, zubní pasty nebo přes 5000 spacáků a karimatek. Ze Lvova do Česka přišly přesné požadavky. "My jsme tu nabídku dostali v pátek večer a jenom díky obrovské práci mých kolegů v logistice Člověka v tísni a také darům českých firem jako například Rohlík nebo Alza se povedlo těch pět kamionů naplnit," uvedl ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Do jednoho kamionu se vejde 40 palet, to znamená přes 20 tun materiálu, který vystačí pro asi 10 tisíc lidí. Kamiony mají speciální povolení pro vjezd do Lvova. Řídí je Ukrajinci, kteří se dobrovolně přihlásili. "Ukrajina žije a bude žít, my Putina přemůžeme. Děkujeme vám," vzkázal jeden z řidičů.

Související obsah

​"Jsou to řidiči přímo ze Lvova. Využili možnosti pomoci, pomoci lidem doma, přivést tam nějakou humanitární pomoc," vyjádřil se Luboš Veselý z nadace Karel Komárek Family Foundation.

Díky finančním sbírkám se v Česku vybralo na pomoc Ukrajině přes 300 milionů korun. Zapojují se i čeští dobrovolníci na polsko-ukrajinských hranicích. "Jsem tu, abych nabídl zdarma odvoz do České republiky a i ubytování Ukrajincům a Ukrajinkám. V podstatě nonstop tady vidím navážení kamionu s oblečeném, s dekami, se spacáky, s jídlem, je tady zajištěná zdravotnická péče," popsal situaci v Polsku dobrovolník Jiří Beneš.

"Humanitární pomoc se rozjela obrovským tempem. Jako Česká republika jsme po tom rozpačitém začátku ukázali, že jsme v krizi připravení se sjednotit," okomentoval českou solidaritu generál ve výslužbě Petr Pavel. Během pár dnů by na Ukrajinu měly vyrazit další kamiony a také vlaky se zásobami.

Radek Mazal, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz