Zahraničí

Nechceme válku. Známé tváře Ruska jsou proti konfliktu na Ukrajině

Nechceme válku. Známé tváře Ruska jsou proti konfliktu na Ukrajině
Hokejista Alexandr Ovečkin v dresu Washingtonu Zdroj: profimedia.cz/UPI

Proti válce na Ukrajině se navzdory rizikům postavila i část ruské veřejnosti. Mezi ní jsou také některé známé ruské osobnosti. S válkou nesouhlasí například část sportovců, herců či zpěváků. Někteří z nich svým postojem přitom riskují kariéry.

Známé tváře Ruska se přidávají k lidem protestujícím proti bojům na Ukrajině. Svoji nechuť k válce dávaly osobnosti najevo na sociálních sítích, ale také v reálném světě. Většina z nich zvolila umírněnější způsob, jak se vymezit proti válce, u některých však byl odpor zcela otevřený, a to bez ohledu na perzekuce, které v Rusku protestujícím hrozí.

Ruský tenista Andrej Rubljov se proti válce výrazně vyslovil na turnaji v Dubaji. Den poté, co začala invaze, Rubljov po vítězství v semifinále napsal fixem na sklo kamery: "Prosím, žádnou válku." Spolu s ním proti válce promluvil i hokejista Nikita Zadorov, který na svém instagramu uveřejnil příspěvek s černým obdélníkem a krátkou zprávou ve znění: "Žádnou válku."

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Nikita Zadorov (@zadorov_16)

Proti konfliktu na Ukrajině se postavil i slavný hokejista Alexandr Ovečkin. "Prosím, nechceme žádnou válku. Nezáleží, kdo válčí – Rusko, Ukrajina, jiné země. Chceme mít mír a skvělý svět," řekl hokejista podle portálu Sportsnet. Ovečkin zároveň doufá, že válka brzy skončí.

Související obsah

Ruská spisovatelka tatarského původu Guzel Jachinová k válce na Ukrajině vydala rozsáhlé prohlášení. "Je těžké vybrat slova, žádné není dost silné. Hořkost, hněv, strach, bezmoc. V nekonečné míře. Můj svět se nepřevrátil, můj svět je prostě zničen," popsala Jachinová své pocity z války v dopise.

Řada ruských komiků se podepsala pod otevřený dopis, který zaslala prezidentu Vladimiru Putinovi. Mezi komiky jsou i jména jako Slava Komisarenko, Artur Chaparyan nebo Naďa Jabrailova. Dopis se svými vlastnoručními podpisy zaslalo do Kremlu také přes šest set ruských vědců.

Související obsah

Ani moderátor ruské státní televize Channel One Ivan Urgant nezůstal zticha. Na svém instagramu uveřejnil na znamení odporu vůči válce černý obdélník se vzkazem: "Ne válce."

Hlasitě se vůči konfliktu vymezil slavný rapper Oxxxymiron, který zrušil své koncerty a v tříminutovém videu na instagramu označil Rusko za agresora. "Je to agrese, nikoliv obrana, to neobhájíte. Je to Rusko, které právě teď bombarduje suverénní stát," zuřil rapper.

Anonymní skupina umělců z ruské Samary protestovala na zamrzlé Volze. V černých pytlích vytvořila obraz obětí války: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz