Domácí

Datové schránky budou povinné pro dva miliony osob. Přečtěte si, koho se to týká

Více než dva miliony lidí a právnických osob dostanou povinně datovou schránku. Modernizace se dotkne všech právnických subjektů, živnostníků, ale i menších zájmových spolků. Schránky budou organizacím přidělovány od 1. ledna 2023.

Datová schránka je státem garantovaný nástroj pro komunikaci například s úřady. Touto schránkou stát nahrazuje papírové dopisy. Povinně ji budou mít od příštího roku všechny právnické osoby, spolky, ale třeba i nadace, obecně prospěšné společnosti, družstva, honební společenstva nebo třeba společenství vlastníků jednotek, živnostníci a další.

Vytvoření schránky se nedá zabránit. Schránka se dotčeným osobám zpřístupní 15. den od doručení přístupových údajů. Držitelé datové schránky by neměli brát její obsah na lehkou váhu a pravidelně jej kontrolovat a číst. Důležité písemnosti se totiž deset dnů po doručení do schránky považují za oficiálně doručené, i když si je příjemce nezobrazí.

Související obsah

Až doposud se povinnost mít datovou schránku vztahovala pouze na určité organizace, například orgány veřejné moci, advokáty nebo insolvenční správce. Změnu legislativy schválila v rámci digitalizace státní správy už minulá vláda. Například daně se už nebudou řešit jinak než elektronicky.

Michal Borovský, jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz