Zahraničí

Konec zlatých pasů pro boháče v Evropě? Europarlament vyzval k jejich zákazu

Ruští oligarchové by mohli přijít o své zlaté pasy, které jim usnadňovaly cestování nejen po Evropě. Země je vydávají bohatým občanům cizích států, kteří na jejich území utrácí vysoké částky. A právě zrušení zlatých pasů ve středu projednával Evropský parlament.

Občanství za dostatečně velký finanční obnos, který lidé z třetích zemí utratí. Takový je princip takzvaných zlatých pasů. A právě tomu chtějí europoslanci dát červenou. "Ono těch států může být více, nejčastěji se ten problém zmiňoval s Maltou, že například prodávala možnost vstoupit do Evropské unie bohatým Rusům," uvedl poslanec Evropského parlamentu Mikuláš Peksa (Piráti).

Pokud někdo získá občanství v jednom unijním státu, může čerpat výhody i v ostatních členských zemích a volně se po nich pohybovat. Problémem je prý i to, že často není znám zdroj peněz.

Související obsah

"Jestli jsou to peníze, které nejsou spjaty s korupcí, praní špinavých peněz. Já bych byla ráda, aby tohle bylo součástí dalších sankcí proti Rusku," doplnila poslankyně parlamentu Dita Charanzová (ANO).

Debatu o zlatých pasech rozproudilo hlavně rozhodnutí Bulharska z minulého týdne, které udělilo občanství několika ruským bankéřům. Evropský parlament ale nemůže vydávání takových pasů napřímo zakázat. Vydal proto jen politické stanovisko a konat teď musí Evropská komise (EK).

Ta se stejně jako parlament intenzivně zabývá situací na Ukrajině. Přesněji hlavně tím, zda se Evropa obejde bez ruského plynu. Podle předsedkyně Ursuly von der Leyenové nakoupila Evropská unie (EU) dostatečné množství zkapalněného plynu na to, aby bez problémů přežila zimu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz