Domácí

Vláda reagovala na zdražení pohonných hmot. Není to dostatečné, tvrdí opozice

Vláda hodlá rostoucím cenám pohonných hmot zabránit takzvaným ropným trojlístkem, jehož součástí je i to, že chce kontrolovat ceny na čerpacích stanicích. Ty budou muset podle návrhu každý den posílat na ministerstvo financí přehledy průměrné prodejní ceny. A sankce budou prý v případě umělého navyšování cen podle ministra financí velmi tvrdé. Podle kritiků jsou ale kroky vlády nedostatečné.

Zrušení přimíchávání biosložek do paliv, žádná silniční daň a kontrola marží. Tím vláda bojuje proti prudce narůstajícím cenám pohonných hmot. Hned za to sklidila vlnu kritiky.

"To, co předvedla vláda Petra Fialy v souvislosti se zdražováním pohonných hmot včera na tiskové konferenci, je totální výsměch občanům do obličeje," myslí si šéf SPD Tomio Okamura.

Související obsah

Vláda si chce ohlídat i čerpací stanice. Prodejci paliv budou muset denně posílat přehledy průměrné prodejní ceny, a to i zpětně od 21. února. Podle bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) zrušení povinného přimíchávání biosložek do paliv znamená podporu Putinova režimu.

"Znamená to podporu Putinova režimu. Znamená to dodatečný nákup 690 tisíc tun ropy od Putina, který vraždí lidi, a znamená to 14 miliard pro Putinův režim," vysvětlil Babiš.

"Pan Babiš by tady snad měl radši hladomor, než aby oželel těch pár miliard korun, které mu z té řepky kápnou. My jsme dlouhodobě slibovali, že to chceme zrušit, a myslím si, že je to jedině správně," řekl poslanec Jakub Michálek (Piráti).

Kroky vlády kritizují i někteří ekonomové. Cena za benzín by podle nich mohla klesnout zhruba o korunu padesát. U nafty o dvě koruny. Za poslední měsíc přitom diesel na čerpacích stanicích zdražil o 12 korun na litr. "Jsou to dvě koruny na litru, takže když natankujete plnou nádrž, tak to máte zhruba stovku na nádrži. To už je podle mě zajímavé," uzavřel poslanec Michal Kučera (TOP 09).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz