Domácí

Pracovní doba by mohla být kratší. Lidé přijdou o peníze, varují ekonomové

Přestože se Češi zavedení čtyřdenního pracovního týdne pravděpodobně nedočkají, ministerstvo zvažuje alespoň zkrátit pracovní dobu o půl hodiny denně. Podle ekonomů by se však lidem kvůli tomuto kroku snížila mzda.

"Čtyřdenní pracovní týden není téma, které by v tuto chvíli bylo na stole. Mělo by jít spíš o podporu zkrácených úvazků," řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Po kratší pracovní době volají zejména odbory, podle kterých by to však nemělo mít vliv na mzdu zaměstnanců. "Krácení na 37,5 hodiny pracovního týdne musí být bez krácení mzdy. Pro jiný přístup není důvod," řekl TN.cz předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Související obsah

"Má smysl vymyslet něco, co udrží lidi v práci. A kurzarbeit, který jsme chtěli, by přesně tyto problémy řešil. Do dneška ale není hotová notifikace u Evropské komise," vadí viceprezidentovi Hospodářské komory ČR Tomáši Prouzovi.

Ekonomové to však optimisticky vůbec nevidí a se zkrácením pracovní doby by se dle nich snížily i mzdy. "Oproti současnému stavu by lidé přišli o část platu. Ale zase by pracovali méně," uvedl pro TN.cz ekonom Lukáš Kovanda.

"Pravděpodobně by se řešilo něco, že zaměstnavatelé musí dávat zaměstnancům pořád stejnou mzdu. Jenomže to je administrativní blábol. Ono by se to inflačně vyrovnalo tak, že jak by se zvyšovaly ceny, tak mzdy by rostly pomaleji. Když bychom to za rok porovnali, tak bychom zjistili, že všichni mají míň," má jasno ekonomka Markéta Šichtařová.

Podle odborníků je tento krok nelogický. "Proč by zaměstnavatel platil zaměstnanci za neodvedenou práci? Celé je to o tom, že chceme zvýšit hospodářský růst tím, že přestaneme produkovat. Nerozumím tomu, koho to mohlo napadnout. Ekonomicky to nedává smysl," uzavřela Šichtařová.

Resort podpoří zkrácení pracovní doby. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz